Kırıkkale Haberleri > Manşet > Hedefimiz Veremsiz Bir Dünya ve Türkiye

Hedefimiz Veremsiz Bir Dünya ve Türkiye

Kırıkkale İl Sağlık Müdürü Dr. Feramiş Ender Güngüneş, 1-7 Ocak Verem Savaş Haftası nedeni ile açıklama yaptı.

Her yıl ocak ayının ilk haftasının Verem Savaş Haftası olduğuna dikkat çeken  Güngüneş, Verem’in halen dünyanın en önemli sağlık sorunları arasında yer aldığını ifade etti.

Güngüneş “Bilinen en eski bulaşıcı hastalıklardan biri olan ve halen dünyada her yıl milyonlarca insanı tehdit eden Tüberküloz (Verem) hastalığı, ölümcül ancak tedavi edilebilir bir hastalıktır. Kontrol programlan uygulanarak hastaların iyileşmesinin sağlanması, toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi açısından son derece hassas ve önemli bir süreçtir.

Türkiye’de her yıl on binlerce tüberküloz (TB) hastası kaydedilerek tedavi edilmektedir. Halsizlik, iştahsızlık, kilo kaybı, çocuklarda kilo alamama gece terlemesi gibi belirtiler görülür. Bunun dışında öksürük, balgam, öksürükle kan tükürme, göğüs-sırt-yan ağrısı, nefes darlığı gibi akciğer şikâyetleri yanında ateş de ortaya çıkar. İki üç haftadan uzun süren öksürükte veremden şüphelenmek gerekir. Verem tedavisinde kullanılan ilaçlar ücretsiz olarak Verem Savaşı Dispanserlerinden verilmektedir. Tedavi en az 6 ay sürer. Dünyada tek etkene bağlı ve tedavisi mümkün olan hastalıklar içinde en çok ölüme yol açan hastalık Verem hastalığıdır. Bu nedenle toplumdaki tüm bireylerin bu konuda duyarlı olması, hastalık bulguları olan kişilerin teşhis için en kısa sürede Toplum Sağlığı Merkezi Tüberküloz Birimimize başvurması, hastalık tespit edilenlerin de tedavilerini hekim tarafından önerilen şekilde eksiksiz olarak tamamlamaları çok önemlidir.” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir