Ahmet Önal Kırıkkale’deki Hastanelerde MR Cihazı Sorunları Hakkında Soru Önergesi Verdi
Gündem 71 Editörü • 18 Şubat 2022 20:59
Ahmet Önal Kırıkkale’deki Hastanelerde MR Cihazı Sorunları Hakkında Soru Önergesi Verdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırıkkale Milletvekili Av. Ahmet Önal Kırıkkale’deki hastanelerde bulunan MR cihazı sorunları hakkında TBMM’de yazılı soru önergesi verdi.

Konu ile ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından cevaplanması istemiyle verdiği soru önergesinde CHP’li Önal şu ifadelere yer verdi;

278.703 nüfusa sahip Kırıkkale ilimizde başta Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Yüksek İhtisas Hastanesi olmak üzere bazı sağlık kuruluşları tarafından sağlık hizmeti verilmektedir.

Ancak Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanemizin MR cihazının sürekli arıza verdiği, bu nedenle de hastaların MR çekimi için özel hastaneler de dâhil olmak üzere diğer hastanelere yönlendirildiği konusunda vatandaşlarımız tarafından sıkça şikâyetler yapılmaktadır.

Takdir edileceği üzere özel hastanelerde yapılan MR çekimleri ücretli yapmakta, bu da vatandaşlarımıza ekonomik olarak yansımaktadır. Sağlık güvencesi olan ya da olmayan hastalarımızın özel hastanelere yönlendirilmesi hasta bütçesine ekstra bir yük getirdiği gibi, hastalarımız yeniden randevu alma konusunda da çeşitli mağduriyetler yaşatmaktadırlar. Aradan geçen bunca zamana rağmen vatandaşlarımızın yaşadığı bu mağduriyet giderilmediği gibi sorunun çözümü için bu güne kadar herhangi bir adım da atılamamıştır.

Kırıkkale’mizde yaşanan bu sorunlar Sağlık Bakanlığı yetkililerince ‘sağlıkta çağ atladık’ söylemleri ile de pek örtüşmemektedir.

Bu nedenlerle;

Kırıkkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde hastalara hizmet veren MR cihazının sürekli arıza yapması nedeniyle hastalarımızın yaşadığı mağduriyetlerin giderilmesi için Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan bir çalışma var mıdır?

Özel hastanelere yönlendirilen hastaların MR çekimi için ödediği bedel Sağlık Bakanlığı tarafından hastalara geri ödenecek midir?

Acil MR çekimine ihtiyaç duyan hastalarımızın tedavilerinin aksaması durumunda vatandaşlarımızın karşı karşıya kalacağı olası olumsuz sonuçlardan kimler sorumlu olacaktır?

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!