Kırıkkale Üniversitesi 2022 Yılı Değerlendirme Toplantısı Yapıldı
Gündem 71 Editörü • 25 Şubat 2023 22:27
Kırıkkale Üniversitesi 2022 Yılı Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Kırıkkale Üniversitesi Kırıkkale Meslek Yüksekokulunda 2022 yılını değerlendirme ve 2023 yılını planlama toplantısı yapıldı.

Konu ile ilgili Kırıkkale Üniversitesi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

Üniversitemiz, 2022 Yılını Değerlendirme ve 2023 Yılını Planlama Toplantısı kapsamında akademik birimlerimizi ziyaret eden Rektörümüz Prof. Dr. Ersan Aslan, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Erol Yılmaz ve Prof. Dr. Mehmet Başalan, Genel Sekreterimiz Dr. Öğr. Üyesi Şevket Evci, Kırıkkale Meslek Yüksekokulu akademik ve idari personeliyle bir araya geldi.

Konuşmasına depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet ve yaralılara acil şifalar dileyerek başlayan Kırıkkale Meslek Yüksekokulu Müdürü ve Meslek Yüksekokulları Koordinatörü Doç. Dr. Özgür Selvi, istatistikî verilerle beraber akademik personel, bölümler, öğrenci sayıları, yapılan akademik çalışmalar ile 2023 yılı plan ve hedefleri hakkında kapsamlı olarak bilgi verdi.

Genel Sekreterimiz Dr. Öğr. Üyesi Şevket Evci, konuşmasına Kırıkkale Meslek Yüksekokulunun yapmış olduğu başarılı çalışmalardan dolayı idari ve akademik personele teşekkür etti. Hem idari hem de akademik noktada eksiklikler ve ihtiyaçların giderilmesi bağlamında her zaman ellerinden gelen tüm katkıyı sağlayacaklarını belirtti.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Erol Yılmaz, “Kırıkkale Meslek Yüksekokulunun temel özelliği üniversitemizin çekirdeğini oluşturuyor. Kırıkkale Meslek Yüksekokulu, en geniş öğrenci grubuna sahip. Dolayısıyla bütün kriterler bağlamında öğrenci memnuniyeti öne çıkıyor. Öğrencilerimizi kütüphane kullanımı konusunda teşvik etmenizi sizlerden istiyor ve destek bekliyoruz. Öğrencilerimizin hem stajda hem de mezuniyet sonrası istihdam bağlamında isabet oranını artırabilmek için bizim mezun sistemimize kayıtları hem yetenek kapısına kayıtları hem de ulusal staj programına kayıtları son derece önemli. Şu anda mezun sistemimizde yaklaşık yüzde yirmi. Çalıştay programımızın içinde İslami İlimler Fakültemizde bu oran yüzde elli. Yani mezunlarının yarısı mezun sistemimizin içine girmiş. Bu ortalamayı yükseltmek için; özellikle Meslek Yüksekokullarında hocalarımızın öğrencilerimizle çok yakın teması olduğunu biliyorum. O yüzden sizlerden gündeminize mezun sistemine katılımlarını teşvik etmek, diğer yandan yetenek kapısına ve ulusal staj programına öğrencilerimizin kaydolmalarını sağlamanızı istiyorum. Bu sayede hem öğrencilerin daha nitelikli yerlerde staj yapmalarını hem de mezuniyet sonrasında olabilecek en iyi yerde istihdam edilmeleri sağlanacak” dedi.

Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Mehmet Başalan, “Sayın Müdürümüze 2022 yılı faaliyetleri için teşekkür ederim. 2023 yılının hayırlı geçmesini temenni ediyorum. Komisyonlara göstermiş olduğunuz ilgi için teşekkür ediyoruz. Kırıkkale Meslek Yüksekokulunun bir farkı da araştırma potansiyelinin güçlü olması. Bunu yapılan faaliyetlerde gözlemleyebiliyoruz. Bu araştırmayı, uygulamaya aktaracak teknik bilimlerin alanı ise daha çok TTO ve Teknokentteki firmalaşma, patentleşme, ticarileşme konuları. Bu konularda da sağlanan katkılarınız için teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Rektörümüz Prof. Dr. Ersan Aslan, “Deprem nedeniyle çalıştayımızı üzüntülü bir ortamda yapıyoruz. Ölenlere Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar dilerim. Kırıkkale Üniversitesi olarak ilk andan itibaren deprem bölgesine yardım faaliyetlerinde bulunduk ve bulunmaya devam ediyoruz. Toplantımızın asıl amacı geçtiğimiz dört yılın bir muhasebesini, bir değerlendirmesini yapmak. Dört yıl bitti ve ikinci dört yılımız başladı. Bu çerçevede önceki ilk dört yılımızdaki yapmış olduklarımızın karnesi iyi. Türkiye düzeyinde baktığımızda YÖKAK Kalite Kurulunun hazırlamış olduğu bir değerlendirme seti var. Bu değerlendirme setine göre iyiyiz. Seneye kurumsal akreditasyona müracaat edeceğiz. Bizi değerlendiren ulusal ve uluslararası kuruluşlar, bunu söylüyor. YÖK, her üniversiteye izleme ve değerlendirme yapıyor. Bu değerlendirmeyi yaparken verilerin bir kısmını bizden, önemli bir kısmını da kendi sisteminden alıyor. Oraya baktığımızda 4 yıllık grafiğimizin sürekli olarak yukarıya doğru gittiğini görüyoruz. Değerlendirme kriterleri içinde eğitim-öğretim, araştırma, sosyal sorumluluk, uluslararası ilişkiler ve sektörel ilişkiler var. Bu kriterlerin hepsinde iyiyiz. Yükseköğretim Kalite Kurulu (YÖKAK) göstergelerinde de iyiyiz. Dolayısıyla yapmış olduğunuz çalışmalar dışarıdan bakanlar tarafından beğeniliyor. Ayrıca uluslararası açıdan da başarılara imza attık. Üniversitemiz ilk defa dünya çapında bir akademik sıralama kuruluşu olan Times Higher Education’ın (THE) yaptığı sıralamaya 1500’lü sıralardan girdi. GreenMetric Dünya Çevreci Üniversiteler Sıralamasında ise ilk 1000’de yer aldık. Bugüne kadar yaptığınız katkılar ve emekleriniz için teşekkür ediyorum” dedi.

Toplantı, Rektörümüzün akademik ve idari personelimizin sorularını cevaplaması ve taleplerini dinlemesi ile sona erdi.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!