Kırıkkale’de Annelerinin Terk Ettiği Yavru Angut Ördekler Doğal Yaşamlarına Bırakıldı
Gündem 71 Editörü • 15 Haziran 2024 07:51
Kırıkkale’de Annelerinin Terk Ettiği Yavru Angut Ördekler Doğal Yaşamlarına Bırakıldı

Kırıkkale’de annelerinin terk ettiği 6 yavru angut ördek, yapılan bakım ve rehabilitasyon sürecinin ardından doğal yaşamlarına bırakıldı.

Delice ilçesi ırmak kıyısında devriye görevi yapan Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timi, anneleri tarafından terk edilmiş halde 6 yavru angut ördek buldu. Bitkin ve yardıma muhtaç durumda olan yavru ördekler, tim tarafından güvenli bir şekilde bulundukları yerden alınarak ilk müdahaleleri yapıldı. Ardından, Doğa Koruma ve Millî Parklar Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.

Doğa Koruma ve Millî Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri, yavru ördeklerin bakım ve beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için yoğun bir çaba sarf etti. Bir aylık süreç boyunca özenle bakılan yavrular, hem fiziksel olarak güçlendirildi hem de doğal yaşamlarına geri dönmeleri için gerekli tüm hazırlıklar yapıldı.

Bu süreçte veteriner hekimler de yavruların sağlık durumlarını yakından takip etti.

Yavru ördeklerin bakım sürecinin tamamlanmasının ardından, jandarma timi ve Doğa Koruma ve Millî Parklar Şube Müdürlüğü ekipleri, yavruları doğal ortamlarına bırakmak üzere harekete geçti.

Bahşılı ilçesi Karaahmetli köyü sulak alanında gerçekleştirilen bu bırakma operasyonu, yavruların doğal yaşamlarına adaptasyonlarını kolaylaştırmak amacıyla dikkatle planlandı.

Ekipler, yavruları dikkatlice sulak alana yerleştirerek doğal yaşamlarına geri dönmelerini sağladı.

İl Jandarma Komutanlığı Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma Timi’nin hassas çalışmaları ve Doğa Koruma ve Millî Parklar Şube Müdürlüğü’nün katkılarıyla gerçekleştirilen bu süreç, çevre ve hayvan severler tarafından büyük takdir topladı.

kirikkale-yavru-angus-ordekler-dogaya-birakildi-2 Kırıkkale'de Annelerinin Terk Ettiği Yavru Angut Ördekler Doğal Yaşamlarına Bırakıldı
kirikkale-yavru-angus-ordekler-dogaya-birakildi-3 Kırıkkale'de Annelerinin Terk Ettiği Yavru Angut Ördekler Doğal Yaşamlarına Bırakıldı
kirikkale-yavru-angus-ordekler-dogaya-birakildi-5 Kırıkkale'de Annelerinin Terk Ettiği Yavru Angut Ördekler Doğal Yaşamlarına Bırakıldı
kirikkale-yavru-angus-ordekler-dogaya-birakildi-4 Kırıkkale'de Annelerinin Terk Ettiği Yavru Angut Ördekler Doğal Yaşamlarına Bırakıldı

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!