Kırıkkale’de Doktorlardan Geçici Görevlendirmeye Giderken Ölen Doktorlar İçin Tepki
Gündem 71 Editörü • 13 Haziran 2024 21:16
Kırıkkale’de Doktorlardan Geçici Görevlendirmeye Giderken Ölen Doktorlar İçin Tepki

Doktorların ölümüyle sonuçlanan kaza, sağlık emekçilerinin “geçici görevlendirme”ye ilişkin itirazlarını yeniden gündeme getirdi.

Sinop Gerze Devlet Hastanesi’nden Boyabat’a geçici görevlendirme ile giden görevli doktorları taşıyan araç önceki gün kaza yaptı. Kazada aralarında Dr. Mehmet Turan Yazlak (29) ve Dr. Sena Sakin’in (27) olduğu dört kişi yaşamını yitirdi. Doktorların ölümüyle sonuçlanan kaza, sağlık emekçilerinin “geçici görevlendirme”ye ilişkin itirazlarını yeniden gündeme getirdi.

Konuya ilişkin Hekim Birliği Sendikası adına konuşan, Kuzey İç Anadolu Şubesi Başkanı Uzm. Dr. Abdulkadir Tekin; “11 Haziran’da Sinop’ta yaşanan elim trafik kazasında, Boyabat ilçesine geçici görevle gitmekte olan genç hekim Meslektaşlarımız Dr. Sena Sakin ve Dr. Mehmet Turan Yazlak, ne yazık ki iş kazası sonucu hayatlarını kaybetti. Aynı kazada ağır yaralanan ve yoğun bakıma alınan Doktor Beyza Nur Çetin’in ise Sinop Atatürk Devlet Hastanesi’nde tedavisine devam edilmektedir.” dedi.

Kuzey İç Anadolu Şubesi Başkanı Uzm. Dr. Abdulkadir Tekin açıklamasının devamında şöyle dedi;

Kayıplarımız kalbimizde, tepkimiz güvencesizliğe..

Bu tarifsiz acı, yalnızca bizlerin değil, tüm sağlık camiamızın yüreğinde derin yaralar açtı. Dr. Sena Sakin ve Dr. Mehmet Turan Yazlak, genç yaşlarında büyük bir özveri ve fedakarlıkla, hastalarına umut olmuş, ışık olmuş hekimlerimizdi. Onları böyle bir kazada kaybetmiş olmanın acısı, yüreğimizde derin bir iz bırakacak ve bu kayıp, hepimizi derinden etkilemektedir.

Unutmayacağız, unutturmayacağız!

Bu trajik olay, Sağlık Bakanlığı’nın sıkça başvurduğu “Geçici görevlendirme” uygulamalarının yerindeliğini ve güvenliğini bir kez daha sorgulatmaktadir. Daha planlı bir istihdam politikası ve kurumların gerçek ihtiyaçlarını karşılayacak kalıcı çözümler bulunması artık elzemdir. Geçici görevlendirmelerin, kamu yararına ve hukuka uygun olması kadar, güvenli çalışma koşullarının sağlanması da hayati önem taşımaktadır.

Adalet ve güvenlik için, hemen şimdi!

Sağlık Bakanlığı’nı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı ve Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni, bu tür acı olayların bir daha yaşanmaması için acilen harekete geçmeye çağırıyoruz. Hekim ve sağlık çalışanlarının güvenliğini sağlamak için, tüm geçici görevlendirmelerin risk analizlerinin yapılmasını, uygun ulaşım araçlarının temin edilmesini ve gerekli güvenlik önlemlerinin alınmasını talep ediyoruz. Hekim ve sağlık çalışanlarının çalışma koşullarının iyileştirilmesi ve güvenliğin en üst düzeyde sağlanması için, ilgili mevzuatın gözden geçirilmesini istiyoruz. Sağlık hizmetlerinin kaliteli ve güvenli bir şekilde sürdürülebilmesi için, hekim ve sağlık çalışanlarının hak ettikleri koşullara kavuşması bir zorunluluktur. Kayıplarımızın acısını içimizde tasiyarak, benzer trajedilerin bir daha yaşanmaması için kararlılıkla mücadeleye devam edeceğiz.

Hekimlik güvencesi ve güvenli bir sağlıklı gelecek istiyoruz!

Hekim Birliği Sendikası olarak, hekim ve sağlık çalışanlarının güvenli çalışma koşullarına sahip olması için gerekli tüm önlemlerin alınmasını ve bu trajik olayların tekrarlanmaması için sorumluların vakit kaybetmeden gerekli adımları atmasını talep ediyoruz.

Hepimizin başı sağ olsun.

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!