Osman Türkyılmaz’dan Yahşihan’da Yaşanan Su Kesintileri İle İlgili Açıklama
Gündem 71 Editörü • 2 Eylül 2022 21:48
Osman Türkyılmaz’dan Yahşihan’da Yaşanan Su Kesintileri İle İlgili Açıklama

Kırıkkale’nin Yahşihan Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz, son günlerde ilçede meydana gelen su kesintileriyle ilgili açıklama yaptı.

Kesintilerin Kırıkkale’de meydana gelen patlaklardan kaynaklı olduğunu dile getiren Türkyılmaz, “Hodri meydan! Su patlağıyla ilgili sorun kimdeymiş bunun tespiti için komisyon kurulsun. Bunca halkı susuz bırakmaya kimsenin hakkı yoktur”

Ana su boru hatları Sular Birliği’ne bağlı olan Yahşihan, Kırıkkale’de meydana gelen su patlakları nedeniyle son günlerde su kesintisi sorunu yaşıyor. Yaklaşık üç gündür su kesintilerinin yaşandığı ilçede Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz, beraberinde heyetle birlikte basın açıklaması yaptı. Kırıkkale’de altyapı eksikliği ve patlayan sular nedeniyle Yahşihan’ın susuz kaldığını söyleyen Türkyılmaz, “Yahşihan’ı susuz bırakmaya, 30 bin nüfuslu bir nüfusu mağdur etmeye kimsenin hakkı yoktur. Sular Birliği yetkilileriyle görüşmeye çalışıyoruz, kimse görüşmek istemiyor” ifadesinde bulundu.

İlçede meydana gelen su kesintileri nedeniyle Yahşihan halkından özür dileyen Türkyılmaz, “Bizim keyfiye halkımızı susuz bırakma gibi bir lüksümüz yok. Bu sorunun ana nedeni Sular Birliği ve Kırıkkale’de meydana gelen su patlakları. Bizim sular birliğine 2 milyon 300 bin TL borcumuz var. Fakat bu su kesintisi borç nedeniyle değil, Kırıkkale’de oluşan su patlaklarıdır. Eğer Kırıkkale’de su patlakları giderilirse bizlere de su verilecektir. Çünkü bizler, Sular Birliği’nden tek ana hat üzerinden su akışını sağlıyoruz.”

Sular Birliği’nin Yahşihan’da bulunan su depoları ya da su saatlerinden suyu akıtmadığını söyleyen Türkyılmaz, “Bizler altyapımızı tamamladık ve şuanda ilçemizin hiçbir yerinde su patlağı göremezsiniz. Bu susuzluğun ana nedeni, Kırıkkale’de altyapı sorununun giderilmeyişi ve su patlaklarının meydana gelmesi. Sular Birliği halkımızı mağdur ederek bize suyu vermiyor. Kırıkkale’de meydana gelen patlaklar nedeniyle halkımızı mağdur etmeye kimsenin hakkı yok”

Kırıkkale Belediyesi’nin Yahşihan Belediyesi su depolarının yüksekte olduğunu iddia ettiğini söyleyen Türkyılmaz, “Eğer bizim su depolarımız yüksekte ve susuzluğun ana sorunu bizden kaynaklıysa buradan devletten bütün yetkililerine sesleniyorum. Hodri meydan! Bir komisyon kurulsun, su borularını ve depolarını inceleyelim, sorun kimden kaynaklıymış kamuoyuna objektif bir şekilde açıklayalım. Kırıkkale Belediyesi’nde bulunan kişiler bence başkan Mehmet Saygılı’ya yanlış bilgiler veriyor ve yanlış yönlendiriyor. Şu gerçekte unutulmamalıdır artık Kırıkkale’de bulunan altyapı şehri kaldırmadığının bir göstergesidir.”

Vatandaşların mağdur olmaması amacıyla itfaiye personellerinin sabaha kadar su dağıttığına değinen Türkyılmaz, “32 kişilik ekiplerimiz hem itfaiye araçlarımızla hem de su tankerleriyle sabaha kadar su dağıtımı yapıyor. Hanelerimize 509 ton su teminatı sağladık. Taşıma suyla değirmen dönmüyor. Bizim göbeğimiz sular birliğine bağlı. Artık bu sıkıntının ciddi şekilde masaya yatırılması lazım. Şuanda bize Kırıkkale Belediyesi 14 bar su vermesi gerekirken bu suyun barını da 8,5 seviyesine düşürdü. Açık ve net bir şekilde söylüyorum bu su kesintilerinin ana temel nedeni Kırıkkale’de meydana gelen su patlaklarıdır. İnşallah sorunu kısa sürede çözerek, halkımıza yeniden su vereceğiz.” dedi.

Anadolu Medya

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!