15 Temmuz Kırıkkale Şehitleri
Gündem 71 Editörü • 14 Temmuz 2022 18:36
15 Temmuz Kırıkkale Şehitleri
Kırıkkale Haber

Yüzlerce şehit verilen hain darbe girişimi üzerinden 6 yıl geçti. İşte 15 Temmuz Kırıkkale’li şehitlerimiz.

Cemaat kisvesi altında faaliyet gösteren Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) devletin kılcal damarlarına kadar sızdı, yaptığı hukuksuzluklar deşifre olunca 15 Temmuz gecesi darbe girişiminde bulundu.

Türk milletinin eşine az rastlanacak türden gösterdiği tarihi direnişle, FETÖ’nün hain darbe girişimi durduruldu. Yüzlerce şehit verilen tarihi direnişin üzerinden 6 yıl geçti.

15 TEMMUZ KIRIKKALELİ ŞEHİTLER

ALPARSLAN YAZICI

POLİS | 1972 – 2016 / 47 YAŞINDA

alparslan-yazici-15-temmuz-sehidi 15 Temmuz Kırıkkale Şehitleri

15 Temmuz gecesi görevden döner dönmez Gölbaşı’na çağırılan Özel Harekat Polisi Alparslan Yazıcı, darbeci askerler tarafından düzenlenen bombalı saldırıda şehit oldu.

15 Temmuz gecesi 23.30’da görevden dönen Alparslan Yazıcı, gelen telefon üzerine acil bir şekilde Özel Harekat Daire Başkanlığı’na geri döndü. Eve girdiği sırada çocuğuna banyo yaptıran eşine seslenen Yazıcı, ”Ayşegül ben gidiyorum hakkını helal et” dedi. Çocuğu ile ilgilenen eşi ise sadece ”Dikkat et” diyebildi.

Eşini 20 dakika sonra arayan Ayşegül Yazıcı, bir daha iletişim sağlayamadı. 43 yaşındaki Özel Harekat Polisi Alpaslan Yazıcı, darbeciler tarafından atılan bomba ile olay yerinde şehit oldu.

Şehadet haberini 18 Temmuz günü alan aile, Adli Tıp’a gidip kan örneği verdi ve yapılan DNA testi sonucunda Alparslan Yazıcı’nın cenazesi netleşti. Aslen Kırıkkaleli ve 3 çocuk babası olan Özel Harekat Polisi Yazıcı’nın cenazesi 19 Temmuz günü defnedildi.

Şehidin ismi, memleketi Kırklareli’nde bulunan bir Anadolu imam hatip lisesine verildi.

HAKAN YORULMAZ

POLİS | 1988 – 2016 / 31 YAŞINDA

hakan-yorulmaz-15-temmuz-kirikkale-sehidi 15 Temmuz Kırıkkale Şehitleri

Hakan Yorulmaz, 15 Temmuz 1988 Cuma günü doğmuştu. 15 Temmuz darbe girişimi, Yorulmaz’ı doğum gününde vurdu. Şehidin hayali komiser olmaktı.

Hakan Yorulmaz, Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı Büro Memurluğu’nda yazıcı olarak çalışıyordu. 15 Temmuz günü saat 17.00’de işten çıkan Yorulmaz, yeniden görev başına çağrıldı. Annesi gitmemesi için oğlunu ikna etmeye çalışsa da engelleyemedi.

Yorulmaz, görevinin başına gelince daire amirleri ile TRT ve Genelkurmay Başkanlığı’na sevkiyat yapmaya başladı. Yorulmaz, saldırılar başlayınca sözlüsü Gülhan Aygün’ü arayarak, ”Patlama yok, binayı taradılar” dedi. İlk patlamadan sonra ise “Bundan sonra kavga gürültü yok. Her şey çok güzel olacak” diyerek sözlüsünü teselli etti.

Fakat darbecilerin Gölbaşı’na yaptığı ikinci saldırıda şehit düştü. Sözlüsü ile en son saat 23.30’da konuşan Aygün, sabah saatlerine kadar Yorulmaz’dan haber bekledi.

Şehadet haberini aldıktan sonra Yorulmaz’ın ailesi, cenazeyi Gölbaşı Morgu’nda buldu. Patlama olduğu sırada komiseri onu korumak için üzerine kapaklanmıştı. O nedenle Yorulmaz’ın vücut bütünlüğü bozulmadan cenaze ailesine teslim edildi. Şehidin naaşı Ankara’da düzenlenen törenin ardından Kırıkkale Şehitliği’nde toprağa verildi.

Kırıkkale doğumlu Hakan Yorulmaz, 15 Temmuz Cuma günü doğmuştu, 28. doğum gününde darbeciler tarafından şehit edildi. Çankırı’da İşletme Fakültesi’ni kazanan Yorulmaz, tercihini Samsun’daki Polis Okulu’ndan yana kullandı. Ardından Özel Harekat Polisliğini seçerek Siirt’te görev aldı. 4 yıllık Siirt görevinin ardından Ankara’ya tayin olan Yorulmaz, Gölbaşı’nda 3 sene çalışmayı sürdürdü. Yorulmaz, ”Bu meslekte ölüm kaçınılmaz” diyerek şehadeti bekliyordu.

Şehidin bir ay sonra evleneceği sözlüsü Gülhan Aygün, siyasal bilgiler ve sinema-televizyon bölümlerini bitirdi. Tüm kariyer planlarını bir kenara bırakarak sözlüsünün tüm hayallerini gerçekleştirmeye karar verdiğini söyleyen Aygün, Yorulmaz’ın kardeşini iş sahibi yapmak ve babasına bir ev almak için elinden geleni yapacağını belirtiyor. Aygün, sözlüsü gibi Özel Harekat’ta çalışmak için de başvuruda bulundu. Şehidin ismi, Kırıkkale’de bir spor lisesine verildi.

VOLKAN PİLAVCI

ŞOFÖR | 1980 – 2016 / 40 YAŞINDA

volkan-pilavci-kirikkale-15-temmuz-sehidi 15 Temmuz Kırıkkale Şehitleri

15 Temmuz gecesi ”Uyuma Ankara uyuma” diyerek gittiği Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde darbeci askerlerin açtığı ateş sonucu şehit düşen Volkan Pilavcı, 15 Temmuz sabahı rüyasında öldüğünü gördüğünü söylemişti.

Volkan Pilavcı, darbe girişimini haber alır almaz Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı üzerine sokağa çıktı. Evden çıkarken ”Uyuma Ankara uyuma Ankara” diyerek çevresine seslendi. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne giden Pilavcı, darbeciler tarafından açılan ateş sonucu yaralandı. Sağ böbreğinden vurulan ve ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Pilavcı, iki kurşunun da vücuttan çıkarılamaması sonucu şehit oldu.

Evli ve 2 çocuk babası 36 yaşındaki Volkan Pilavcı, Kırıkkale’nin Karakeçili ilçesinde toprağa verildi.

Pilavcı’nın şehit düştüğü darbe girişimi sırasında meydanlara birlikte koştuğu kardeşleri Erkan Pilavcı ağır, Elif Pilavcı ise hafif yaralandı.

Şehidin ismi, memleketi Kırıkkale’de bir anaokuluna verildi.

AYDIN ÇOPUR

MÜHENDİS | 1990 – 2016 / 30 YAŞINDA

aydin-copur-kirikkale-15-temmuz-sehidi 15 Temmuz Kırıkkale Şehitleri

FETÖ nedeniyle 2009 yılında Kara Harp Okulu’ndan ayrılmak zorunda bırakılan Aydın Çopur, 15 Temmuz’da ”Bugün devletim, bayrağım için bir şeyler yapmazsam ne zaman yapacağım” diyerek meydanlara indi.

Aydın Çopur, asker olmaya 8 yaşında, babası emekli Astsubay Nurettin Çopur’un yanına gittiğinde karar verdi. Ancak FETÖ’cü hainler buna mani oldu.

26 yaşındaki Çopur, ablasını ziyaret etmek üzere Ankara’ya gitmişti. 15 Temmuz gecesi kuzeni ile dışarı çıkan Çopur, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çağrısı ile Beştepe’ye giderek darbecilere karşı durdu. Gece yarısı babasını arayarak yaşananları anlattı. Babası hemen eve dönmesini istedi. Başta eve dönmeyi kabul eden Çopur, daha sonra ikinci kez babasını arayarak, ”Baba bugün devletim, bayrağım için bir şeyler yapmazsam ne zaman yapacağım. Hakkını helal et” dedi.

Kırıkkale Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunu olan Çopur, Beştepe’de darbeci askerlerin kurşunlarına hedef oldu.

Şehit Aydın Çopur, 16 Temmuz’da Çankırı’da toprağa verildi. FETÖ’cülerin baskıları nedeniyle askeri okuldan ayrılan Çopur, 2009 yılında 75 bin TL tazminat ödemek zorunda bırakıldı.

Şehit Aydın Çopur’un ismi Kırıkkale’de bulunan üniversitenin konferans salonuna ve bir imam hatip ortaokuluna verildi.

VOLKAN CANÖZ

FUTBOLCU | 1988 – 2016 / 32 YAŞINDA

volkan-canoz-kirikkale-15-temmuz-sehidi 15 Temmuz Kırıkkale Şehitleri

28 yaşındaki amatör futbolcu Volkan Canöz, 15 Temmuz gecesi tankın içerisinden çıkardığı darbeci askerin kurşunu ile şehit oldu.

Volkan Canöz, FETÖ mensupları tarafından düzenlenen 15 Temmuz darbe girişimini haber alır almaz sokağa çıkmak istediğini söyledi. Babası Karaca Canöz, ”Silahımız yok, hiçbir şeyimiz yok” dediyse de Volkan’ı durduramadı. ”Ne olursa olsun, Cumhurbaşkanımız çağırıyor” diyen Volkan, küçük kardeşi Bilal’i de alarak evden çıktı. Volkan, mahalledeki arkadaşlarını da alarak Ankara Emniyet Müdürlüğü’ne gitti. Annesi de iki oğlunun ardından dışarı çıktı.

Emniyet Müdürlüğü önündeki tankın üstüne çıkan Volkan Canöz, içerisindeki askeri çekerek çıkardı. Darbeci askerin beylik tabancasından çıkan kurşunla ağır yaralanan Volkan, kaldırıldığı hastanede şehit oldu.

Amatör ligde futbol oynayan 28 yaşındaki Volkan Canöz, Ankara Karşıyaka Şehitliği’ne defnedildi.

AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ’ın yeğeni olan Canöz’ün adı Antalya Döşemealtı’daki Özel Toros Akdeniz Anadolu ve Fen Lisesi’ne verildi. Okulun yeni ismi Şehit Volkan Canöz Anadolu İmam Hatip Lisesi oldu. Şehidin ismi Kırıkkale’de bir imam hatip ortaokuluna da verildi.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!