24 Kasım Öğretmenler Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı
Gündem 71 Editörü • 24 Kasım 2019 16:54
24 Kasım Öğretmenler Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

Kırıkkale’de 24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla bir dizi tören düzenlendi.

Sabah saatlerinde Cumhuriyet ve Demokrasi Meydanına Çelenk konulması ile başlayan tören İl Kültür Merkezi Sergi Salonu’nda 24 Kasım Öğretmenler Günü Resim ve Fotoğraf Sergisinin açılışının ardından Kültür Merkezi Salonunda devam etti.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan programda, Milli Eğitim Bakanı Sayın Ziya Selçuk’un 24 Kasım Öğretmenler Günü mesajı okundu. İl Milli Eğitim Müdürü Yusuf Tüfekçi’nin açılış konuşmasının ardından Öğretmenlere hitap eden Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, bir toplumun tartışmasız en kıymetli varlığının gelecek nesilleri emanet ettiğimiz öğretmenler olduğunu dile getirdi.

Büyük bir irfan medeniyetinin mirasçısı olduğumuzu vurgulayan Vali Sezer şunları kaydetti: “Büyük düşünürler hocalarımızı tanımlarken; ruhlarımızın sanatkârı, nazımı olarak tanımlamış. Üstat Cemil Meriç “ Meçhulün savaşçısı, insan denilen meçhulün ruh mimarı olarak görmüştür. Büyük İskender ise “ Babam beni gökten yere indirdi. Hocam ise yerden göğe yükseltti “ diye sizleri tanımlıyor.

Sizler bizlere manevi anlamda ruh üfleyen insanlarsınız. Hepimizin dünyasında, mayasında sizlerin bir parçası var. Sultan Alparslan Anadolu kapılarını aralarken hocasının kendisi üzerinde büyük bir izi var. Yine aynı şekilde Osmanlı’ya büyük çınarın hayallerini kurduran Şeyh Edebali’nin izi var. Her şeyden öte Mustafa’yı Kemal yapan yine hocasıdır.

Bizler, sizlerin limanlarına sığınarak kendimizi koruduk, kendimize yol bulduk, rota çizdik. Bu liman bazen büyük fedakârlıklarla kırsalda köy okulunda çalışırken 22 yaşında şehit edilen Şenay öğretmenin limanı oldu. Bazen bu liman, Tunceli’de Pülümür yolunda şehit edilen Şefik öğretmen, bazen Necmettin öğretmen oldu. Bu liman mesai mefhumu gözetmeden akşamları kapımızı çalarak, evlatlarımızı ziyarete gelen sizler oldunuz. Öğretmenler Gününü bir kez daha kutluyor, saygılar sunuyorum”

Aday öğretmenlerin yemin töreni ile devam eden programda, mesleğinde emekli olan en kıdemli öğretmenlere plaket ve hizmet şeref belgeleri Vali Yunus Sezer tarafından verildi. Öğretmen konulu şiir, resim ve kompozisyon yarışmasında dereceye giren öğrencilerin ödülleri de Vali Yunus Sezer, Garnizon Komutanı Bkm. Alb. Mehmet Ali Durmuş ve Belediye Başkanı Mehmet Saygılı tarafından verildi. Program, Öğretmenlerden oluşan Halk Oyunları ekibinin gösterisi ve yine Öğretmenlerden oluşan Öğretmenler Tiyatrosu’nun sunduğu ‘İnsan Biriktirmek ‘ konulu gösterinin ardından sona erdi.

24-kasim-kirikkale-1 24 Kasım Öğretmenler Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı 24-kasim-kirikkale-2 24 Kasım Öğretmenler Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı 24-kasim-kirikkale-4 24 Kasım Öğretmenler Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı 24-kasim-kirikkale-5 24 Kasım Öğretmenler Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı 24-kasim-kirikkale-7 24 Kasım Öğretmenler Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı 24-kasim-kirikkale-6 24 Kasım Öğretmenler Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı 24-kasim-kirikkale-8 24 Kasım Öğretmenler Günü Çeşitli Etkinliklerle Kutlandı

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!