4. Kırıkkale Kültür Sanat Gecesi Ankara Estergon Kalesi’nde Yapıldı
Gündem 71 Editörü • 6 Ekim 2019 19:36
4. Kırıkkale Kültür Sanat Gecesi Ankara Estergon Kalesi’nde Yapıldı
Kırıkkale Haber

Kırıkkaleliler Vakfının geleneksel hale getirdiği Kırıkkale’nin mutfak ve lezzetlerinin de tanıtıldığı birlik ve beraberlik gecesi bu yılda Ankara’nın Keçiören ilçesinin ev sahipliğinde yapıldı.

Kırıkkaleliler Eğitim Kültür Sağlık Sosyal Yardım Vakfı’nın Ankara Keçiören Estergon Kalesinde dördüncüsünü düzenlemiş olduğu “4.KIRIKKALE KÜLTÜR SANAT GECESİ” programına Kırıkkale Vali Yardımcısı ve İl Özel idare Genel Sekreteri Osman Akbaş, Kırıkkale vali yardımcıları Sait Özkılınç ve Şahin Arsal, Keçiören Kaymakamı Uğur Bulut, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, Anavatan Partisi Genel Başkanı İbrahim Çelebi, Yargıtay Üyeleri Sedat Demirtaş, İsmail Ulukul, BAM Hakim Celal Orak, Keskin Belediye Başkanı Dede Yıldırım, Delice Belediye Başkanı Turgut Özdem, Bahşili Belediye Başkanı Zafer Tekin, Kırıkkale İl Meclis Başkanı Azmi Özkan, MİHDER Genel Başkanı Mehmet Dönmez, Keçiören İlçe Emniyet Müdürü Recai Akbay, Kırıkkale İl Kültür ve Turizm Müdürü Aydın Demiröz, Keçiören Belediyesi Grup Başkaı, Aslan Doğan, Prof. Dr. Adnan Tezel, Gazi Hüsamettin Eroğlu, Türkav Başkanı Galip Öztürk, Delice Dernekler Federasyonu Başkanı Yalçın Delice’nin katıldı.

Ankara Keçiören Kaymakamı hemşehrimizin Keskin ağırlaması kursu açarak Kırıkkaleliler Vakfı öncülüğünde halayımızın ögretilerek gecede onlarca kişi tarafından çekilen Keskin ağırlaması ve Taşan Kardeşler Konseri konuklar tarafından çok beğenildi. Kırıkkaleliler Vakfı Başkanı Aytekin Araç : Kırıkkale’nin tarihi, kültürel, değerlerini tespit ederek, anlamak, tanımak, tanıtmak ve gelecek nesillere doğru aktarmak amacıyla faaliyetler yürütmekteyiz. Yöresel Anadolu yemek kültürü binlerce yıldır süregelen birikim ve tecrübelerin ışığında oluşan; özgün, Anadolu topraklarının sunduğu ürünlerdeki çeşitlilik ve beş bin yıldan fazla bir zamandır kültürlerin harmanlanması nedeni ile başlı başına bir kültürel hazinedir. Son zamanlarda dünya mutfaklarından etkilenmeler, hızla değişen gıda endüstrisi ile hazır gıdaların sofralarda yer alması, yemeklerin geleneksel yapılarının bozulmasına ve unutulmalarına sebep olmuştur.

Bu nedenle Kırıkkale İlimizin değişik İlçelerinde yetişen; Sulakyurt İlçemizin Kuru fasulyesini, Keskin İlçemizin Coğrafi işaret adayı Bulgurunu, Coğrafi işaret almış olan Kılıçlar Kasabasından Aydın Payar Başkanımızın ürettiği Kuru soğanı, Delice İlçemize özgü Cografi işaret adayı Karışık Turşusunu ve Çerikli Kasabamızda İdris ve Gülşah Kılınçkaya’nın bahçelerinde elleri ile yetiştirdiği Lezzetli Kabak Tatlısını Keskinli Taşan Kardeşlerin kırıkkale/Keskin türküleri konseri eşliğinde, birbirinden seçkin siz 500 davetlinin katıldığı programımızda ikram ederek unutulmamasına da vesile olacağız.

Özellikle Sivil Toplum Örgütleri penceresinden bakıldığında Kırıkkaleliler Vakfımız, İlimizin Sosyal etkinlikleri başta olmak üzere Kültürel ve Sportif etkinliklerle farkındalık yaratıyor. Diğer yandan Kırıkkale’mizi ilgilendiren çoğu Ülkemize malolmuş sorunlarla ilgili “Vakıf şu işe de bir el atsa” misyonunu üstlenmiş bulunuyor. Birçok faaliyette organizasyonda çeşitli programlarda, İlimizin tanıtımını, meşhur sanatçılarımız ile abdal geleneği ve ezgilerini, yemek kültürümüzü, ilimizle özdeşleşmiş ürünleri, kültür turları ile ilimizde gezilecek görülecek yerleri, gençleri kaynaştırma adına şenlik ve şölenleri, kültür ve sanat geceleri ile geleceğimizin yapı taşı gençlerin gönüllerine, dimağlarına işliyoruz. Çünkü biz, kimsenin bilmediği, bilenin söylemediği Kırıkkale’mizde yatan gizli hazinenin yerini artık biliyoruz.

Bozlak Ezgi ve Ağıtları çalıp söyleyecek olan ve tamamen bizim yol arkadaşlarımızdan oluşan kıymetli “TAŞAN KARDEŞLERİ” dinleyecek ve Vakfımızca yeni oluşturulan “KIRIKKALE HALKOYUN EKİBİ ”’de gösteri yapacaktır.

Kırıkkale Halk Oyun Ekibimizin kurulmasında ve Halk oyunlarına katılımı ile bizleri yalnız bırakmayan hemşerimiz Keçiören Kaymakamımız Sayın Uğur Bulut beye çok çok teşekkür ediyoruz. Ayrıca; Kırıkkale Halk Ozanlarının, Âşık Abdal Sanatının tanıtılması ve gelecek Kuşaklara aktarılması için yerel sanatçılardan oluşan Kırıkkale Valiliği Keskin
Kaymakamlığı Hacı Taşan Kültür ve Sanat Derneği Ekibi Yöresel Tabir ile “Taşan Kardeşlere katılımları için teşekkür ederiz.

Ayrıca giriş katında sizlere Memleketimizin Önde gelen Karikatürist Sanatçısı Orhan Kararttı beyin çalışmalarından oluşan Sergi ve Yazar Gökhan Çayırlı Beyin Kitapları ile Yöresel ürünlerimizden oluşan Aydın Payar Beyin kendi ürünleri Kılıçlar Soğanı ve Kılıçlar Balı satışı sizlerin beğenisine sunulmuştur.

Geleceğimizin mimarı çocuklarımızın Avrupai veya başkaca milletlerin kültürünü benimseyerek kendi kültürlerinin olmadığı kanısına varmalarına engel olma gayemiz ve çok büyük bir mirasa sahip olduklarını onlara göstererek çağdaş ve modern hayatta var olan kültürümüzü doğru bir şekilde anlamalarını sağlayarak başkaca özentilerden uzak tutacağına inanıyoruz. O nedenle merkeze gençleri ve çocuklarımızı aldığımız bu yıl 4. üncüsünü düzenleyerek geleneksel hale gelmiş etkinliğimizi büyük bir şevkle düzenliyoruz.

kirikkaleliler-gecesi-2 4. Kırıkkale Kültür Sanat Gecesi Ankara Estergon Kalesi'nde Yapıldıkirikkaleliler-gecesi-3 4. Kırıkkale Kültür Sanat Gecesi Ankara Estergon Kalesi'nde Yapıldı kirikkaleliler-gecesi-4 4. Kırıkkale Kültür Sanat Gecesi Ankara Estergon Kalesi'nde Yapıldı

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!