Açık Yazılım Ağı’ndan Depremzedeler İçin İşlevsel Yazılımlar
Gündem 71 Editörü • 10 Şubat 2023 00:00
Açık Yazılım Ağı’ndan Depremzedeler İçin İşlevsel Yazılımlar

Hepimizin elinden gelen yardımları yapmaya çalıştığı bu dönemde on binlerce gönüllü bir araya gelerek Açık Yazılım Ağı’nı oluşturdu.

Açık Yazılım Ağı, kâr amacı gütmeyen tamamen gönüllülerden oluşan bir topluluk. Niyeti depremzedelerin yerinin tespit edilmesi, ihtiyaç sahipleri ile yardım etmek isteyen gönüllüleri bir araya getirmek ve yardımları hızlandırmak. AFAD, AKUT gibi yardım kuruluşlarına doğruluğu teyit edilmiş veri akışı sağlayarak yardımların yerine ulaşmasını sağlamayı amaçlıyorlar.

Amaçlarına ulaşmak için gönüllülerle birlikte bazı siteler geliştirdiler:

– Deprem.io: Bu uygulama, 6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye’de meydana gelen büyük deprem felaketinde, arama kurtarma çalışmaları ile yardım ve destek taleplerini ortak bir veri tabanında toplayarak yetkili kurum ve kuruluşlara aktarmak amacı ile oluşturuldu.

– Afet Harita (afetharita.com): Afet Harita ile sosyal medyada yayınlanan yardım çağrılarından alınan veriler anlamlı bilgi haline getirilerek sahada çalışan kurum ve kuruluşları bilgilendirmek amaçlandı.

– Ben İyiyim (beniyiyim.com): İletişim ağlarının verimli işlemediği afet bölgesinde afetten etkilenen insanlar ve yakınları arasında iletişim kurulmasını sağlamak üzere geliştirildi.

– Afet Bilgi (afetbilgi.com): Afet bölgesindeki geçici barınma ve güvenli toplanma alanlarına, yemek dağıtım noktalarına, kan bağışı alanlarına ve diğer ihtiyaç duyulabilecek bilgilere tek link üzerinden erişim sağlama amacıyla hazırlandı.

– Deprem Yardım (depremyardim.com): Enkaz altında kalan depremzedelerin ya da onların adres bilgisine sahip yakınlarının konumlarını bildirmesi ve bu bilginin hızlı bir şekilde yetkili kurumlara aktarılarak yardımın ulaşmasını sağlamak amacıyla oluşturuldu.

El ele

Açık Yazılım Ağı şöyle diyor: “Gönlümüz gelecekte benzer afetlerin yaşanmamasından yana olsa da yaşadığımız tecrübeler bizi gelecekte de hızlıca harekete geçmemize yardımcı olacak sistemler geliştirmeye yönlendirdi. Bu nedenle bu sitelerin duyurulması ve hem yaşadığımız afette hem de olası durumlarda hızlıca kullanılmaya başlanması, el ele vererek afetlerin zararını azaltmamıza yardımcı olacak.”