Afrikalı Kursiyerler Kırıkkale’de Eğitim Görecekler
Gündem 71 Editörü • 23 Aralık 2022 18:21
Afrikalı Kursiyerler Kırıkkale’de Eğitim Görecekler

Afrika Çad ülkesinden 12 Bayan Kursiyer Kırıkkale Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından Kuaförlük ve Estetiysen olarak 60 günlük bir eğitim programından geçirilecekler.

Kırıkkale Valiliği Himayelerinde TİKA ve Kırıkkale Merhamet İslami Eğitim ve Yardımlaşma Derneği İş Birliğiyle Türkiye’de bir ilk gerçekleştirmek suretiyle Afrika Çad Ülkesinde 12 Bayan Kursiyer Getirilmek suretiyle Halk Eğitim Müdürlüğü tarafından Kuaförlük ve Estetiysen olarak 60 günlük bir eğitim programından geçirilecekler.

2017 yılında yerel bir dernek olarak Kırıkkale’de mağdur ve mazlum ailelere yardım amaçlı kurulan Kırıkkale Merhamet eğitim ve yardım derneği Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor. Mazlum ve sömürge kıtası olan Afrika’dan Her şeyden yoksun bırakılan Afrika halkın’a eğitim vermek suretiyle TİKA işbirliğiyle 12 Bayan kursiyeri eğitim ve beceri kazandırmak için Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu’nun himalerinde Kırıkkale’ye getirdi. 60 Gün sürecek olan Eğitim programı Milli Eğitim Müdürlüğünün bünyesinde Halk Eğitim Tarafından 9 Eğitmen tarafında Kuaförlük, Estetiysen Aşçılık Paracılık kursu yan ısıra Türkçe Dil eğitimi verilecek.

Eğitim programı hakkında bir açıklama yapan Dernek başkanı Mustafa Sadıç Ülkemizde ve Kırıkkalede bir ilki gerçekleştirmenin halklı gururunu yaşadığını ifade ederek ‘Şehrimiz adına böye güzel bir hizmete imza atmanın gururunu yaşıyoruz. Yönetim kurulu arkadaşlarımızla birl,kte çok mutluyuz. Mazlum halkın yanında olmak bizim için bir şereftir. Afrika da birkaç ülkeye 4 yıldır hayırseverlerimizin destekleriyle çeşitli yardımlarda bulunduk. Bu seferde bir farkındalık ortaya koymak için balık tutmayı öğretelim diye bir karar aldık ve Sayın Valimizin büyük destekleri ile bir proje hazırladık ve TİKA ya sunduk. TİKA da bu projemizi rantablı görerek kabul etmesiyle harekete geçtik. Afrika nın Çad ülkesinde Partner Dernek aracılığıyla 12 Bayan kursiyerimizi Ülkemize getirme şerefine nail olduk. Bu insanları şehrimizde 60 gün misafir edeceğiz.3 braş ta eğitim vererek meslek edindireceğiz. Meslek edindirmekle kalmayıp Türkçe dilinde öğreterek Afrika da gönüllü savunucularımız olacaklardır. Milli Eğitime bağlı Halk Eğitim Müdürlümüzün verecekleri kurslarla meslek sahibi yapacağız’ dedi.

Kendi ayaklarının üzerinde durmaları için ellerine birkaç meslek bilerziği verme gayesiyle Şehrimize getirdiğimiz 12 bayan kursiyerimizin her türlü barınma yemek ihtiyaçları Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından karşılanacağını kaydeden Dernek Başkanı Sadıc ’60 gün şehrimizde kalacak olan kursiyerlerimizin Şehir içi ve dışı gezileri içinde Belediye başkanımız Mehmet Saygılı Ulaşımlarını Sağlayacak Yahşihan belediye başkanı Osman Türkyılmaz iletişim ve internet hizmetlerini karşılarken Sağlık hizmetlerini karılıksız Yaşam Hastanesi sahibi Ömer Çelik tarafından karşılanacak. Kadir şinas İş adamlarımız dan 30 kişi kursiyerlerimizin kış ortamına adaptasyonlarını sağlamak amacıyla kışlık giysinin yanı sıra Akşam yemeği ve sabah kahvaltı vermek suretiyle Türk halkının misafirperverliklerini sergileyeceklerdir. 60 Günlü şehrimizde misafir edeceğimiz Çad lı bayan misafirlerimizi rahat ettirme ve meslek edindirme gayesiyle şehrimize getirdiğimiz bu bayanları rahat ettirme adına yapılması gereken her şeyi imkanlarımız ölçüsünde yerine getireceğiz ‘ ifade etti.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!