Ahmet Önal Belediye Şirketlerinde Çalışan İşçilerin Norm Kadroları Hakkında Soru Önergesi Verdi
Gündem 71 Editörü • 22 Ekim 2022 01:08
Ahmet Önal Belediye Şirketlerinde Çalışan İşçilerin Norm Kadroları Hakkında Soru Önergesi Verdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırıkkale Milletvekili Av. Ahmet Önal, belediye şirketlerinde çalışan işçilerin norm kadro almaları hakkında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM’de soru önergesi verdi.

Konu ile ilgili TBMM’de verdiği yazılı soru önergesinde CHP’li Önal şu ifadelere yer verdi;

Kamu kurumlarında taşeron olarak çalışan işçilerimizin kadroya geçirilmesi sorunu uzun yıllardır devam etmektedir. Konunun çözümü için 2018 yılında 696 sayılı Kanun Hülenünde Kararname ile bir düzenleme yapılmış Belediyelerde taşeron olarak çalışan işçilerimiz belediye şirketlerine geçirilmiştir. Saym Çalışma Bakanı her basın açıklamasında belediye işçileri sanki kadro almış gibi algı yaratmış, ancak belediye şirketlerine nakledilen bu Personellerimiz belediyelerin asıl çalışma kadrolarına geçirilmemişlerdir. Aradan geçen bunca zamana rağmen bu personelimizin asıl kadro, maaş, nakit gibi özlük hakları konusunda yaşadıkları mağduriyetler giderilmemiştir. Belediye Şirket işçileri norm kadro ile güvenceli çalışma, 52 günlük ilave tediye, haftalık 40 saat çalışma, kadrolu işçiler ile eşit ücret ve eşit sosyal haklarına kavuşmak istemektedirler. SMS ile işten çıkarılmaları ve zorunlu olarak emekli edilmeleri son bulmalıdır. 

Belediye şirketlerinde çalışan ancak asıl kadro alamayan yüz binlerce çalışanın kadroya geçirilmesi çalışma barışı, eşit işe eşit ücret, çalışma güvencesi gibi konularda olumlu katkı sağlayacak, çalışanlar arasında ki eşitsizlik de böylece giderilmiş olacaktır. Aynı iş yerinde benzeri işlerde çalışan personeller arasındaki bu adaletsizlik giderildiğinde çalışma barışı da sağlanacaktır. 

Belediye şirketlerinde çalışan işçilerimize asıl kadro verilmemesi bu çalışanların diğer çalışanlara oranla daha az maaş alması anlamına gelirken, yıllık izin, ikramiye, nakil vb. gibi özlük hakları arasında da eşitsizliğe neden olmaktadır. İktidarların görevi ise çalışanlar arasındaki eşitliği sağlamak, Anayasa’nın kendisine verdiği sorumlulukları da dikkate alarak bu olumsuz tabloyu bir an önce kaldırmak olmalıdır. 

Bu bağlamda; 

1- Belediye şirketlerinde işçi olarak çalışan personellerimizin sayısı nedir? Söz konusu personellerin Belediyelerin asıl kadrolarına alınmaları konusunda yapılan bir çalışma var mıdır?

2- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı sayın Vedat BILGİN ‘in taşeron işçilerin kadroya geçirilmesi konusunda yaptıklarını söylediği çalışma, belediye şirketlerinde çalışan işçilerin asıl kadro taleplerini kapsamakta mıdır? 

3- Bu çalışanlar düzenleme dışında bırakılacaksa bunun gerekçeleri nelerdir? Böyle bir uygulama yeni bir haksızlık doğurmayacak mıdır? Belediye şirketlerinde işçi olarak çalışan personellerin yaşadıkları mağduriyet ve hak kayıplar’ ne zaman giderilecektir? 

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!