Ahmet Önal; ‘Belediye Şirketlerinde Çalışan Tüm İşçilerimiz Ayrımsız Kadroya Geçirilmeli’
Gündem 71 Editörü • 27 Ekim 2022 21:15
Ahmet Önal; ‘Belediye Şirketlerinde Çalışan Tüm İşçilerimiz Ayrımsız Kadroya Geçirilmeli’
Kırıkkale Haber

CHP Milletvekili Ahmet Önal, TBMM’de söz alarak Belediye şirketlerinde çalışan işçilerin sorunlarını gündeme getirdi.

Konu ile ilgili TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada CHP’li Önal şu ifadelere yer verdi;

2018 yılında çıkarılan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle belediyelerde taşeron olarak çalışan işçilerimiz belediye şirketlerine geçirilmişlerdir. Her ne kadar iktidar partisince bu işçilerimiz kadro almış gibi bir algı yaratılmışsa da belediye şirketlerinde çalışan bu işçilerimiz asıl kadroya geçirilmemişlerdir.

Aradan geçen bunca zamana rağmen bu işçilerimizin asıl kadro, maaş, nakil, zorunlu emeklilik gibi özlük hakları konusunda yaşadıkları mağduriyetler devam etmektedir. Belediye şirketlerinde çalışan işçilerimize asıl kadro verilmemesi, bu çalışanların diğer çalışanlara oranla daha az maaş alması anlamına gelirken özlük hakları ve çalışma koşulları arasında da adaletsizliğe neden olmaktadır.

Belediye şirket işçileri norm kadroyla güvenceli çalışma, elli iki günlük ilave tediye, haftalık kırk saat çalışma, kadrolu işçilerle eşit ücret gibi sosyal haklarına kavuşmalı; zorunlu emeklilik gibi haksızlıklar giderilmeli, belediye şirketlerinde çalışan tüm işçi kardeşlerimiz ayrımsız norm kadrolarını almalıdırlar.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!