Ahmet Önal, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Komisyon Toplantısında Vatandaşların Sorunlarını Konuştu
Gündem 71 Editörü • 17 Kasım 2022 19:36
Ahmet Önal, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Komisyon Toplantısında Vatandaşların Sorunlarını Konuştu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırıkkale Milletvekili Av. Ahmet Önal, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Komisyon Toplantısında konuşma yaparak; “Doğalgaz, elektrik ve kömür fiyatları her geçen gün artıyor. Artık ısınmak bile lüks hale geldi.” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Komisyon Toplantısındaki konuşmasında CHP’li Önal şu ifadelere yer verdi;

Bilindiği üzere, enerjimizin büyük kısmını ithal ediyoruz. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Ukrayna-Rusya savaşıyla birlikte uluslararası piyasalardaki gelişmeler fiyat artışlarını da tetiklemiş durumda.

Ancak gelişmiş ülkeler enerji tasarrufu için temiz enerjiye dönüş projeleri geliştirmekte, enerji üretimi açısından teknolojik yenilikleri takip etme çabası içindedirler çünkü gelişmiş ülkeler bunu sağladıklarında küresel standartları da belirleme gücüne erişiyorlar.

Değerli Komisyon üyeleri, ülkemizde enerjide dışa bağımlılığı azaltabiliriz. Bağımsız, güvenli ve sürdürülebilir enerji potansiyellerimiz var; jeotermal enerji, güneş ve rüzgâr enerjisi gibi zengin yenilenebilir enerji kaynaklarımız mevcut ancak bu duruma rağmen enerjide dışa bağımlılığımızı azaltacak adımlar atılmıyor, yanlış politikaların faturasını yine vatandaşlarımız ödüyor.

Değerli arkadaşlar, elektrik ve doğal gaza peş peşe gelen zamlar vatandaşın belini büküyor. Son bir buçuk yılda 657 bin abone elektrik ve doğal gaz faturasını ödeyemedi. Yaklaşık yarım milyon kişi hakkında faturalarını ödeyemediği için icra takibi başlatıldı. Maalesef kış aylarının devamıyla birlikte bu rakam katlanarak artacak. Yatırım yaptığınızı, kaynak bulduğunuzu iddia ediyorsunuz ancak son bir yılda elektriğe yüzde 148, doğal gaza yüzde 164 zam geldi. Hane halkının ısınmak için kullandığı kömürün tonu 5-6 bin liraya dayandı.

Bakanlığın verilerine göre, doğal gaz ve elektrik faturalarını ödeyemeyen vatandaşlarımızın yüzde 72’si icralık durumda. Elektrik ve doğal gaz faturalarını ödeyemeyen vatandaşlarımız doğal gazlı evde soba kuruyor. Doğal gazı kapatıp ailece tek odada ısınmaya çalışan vatandaşlarımız var.

Artık, sade vatandaşımız için ısınmak bile lüks hâle geldi. Bu yüzden acilen elektrik ve doğal gaz faturalarına yönelik düzenlemeler yapılmalı, vatandaşımıza destek verilmelidir.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!