Ahmet Önal, Kırıkkale Ekspresi İle İlgili Yazılı Soru Önergesi Verdi
Gündem 71 Editörü • 19 Ekim 2021 21:27
Ahmet Önal, Kırıkkale Ekspresi İle İlgili Yazılı Soru Önergesi Verdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırıkkale Milletvekili Av. Ahmet Önal, Kırıkkale Ekspresi ile ilgili yazılı soru önergesi verdi.

CHP’li Önal Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından yazılı olarak cevaplandırılması konusunda verdiği yazılı soru önergesinde şu ifadelere yer verdi;

Kırıkkale ilimiz 2020 yılında 278.703 nüfusa sahip olup, bir bu kadarda çalışma şartları nedeniyle Türkiye’nin farklı illerinde ikamet eden Kırıkkaleli hemşerilerimiz bulunmaktadır. 42 ili birbirine bağlayan vilayetimize komşu illerde çalışmakta olan pek çok hemşerimiz bulunmaktadır. Aileleri Kırıkkale’de yaşayan Ankara, Çankırı, Kırşehir gibi illerde çalışan Kırıkkaleli hemşerilerimiz kimi zaman kişisel araçları ile, kimi zaman ticari ulaşım araçlarını kullanarak, günlük gidiş geliş yapmaktadırlar. 2007 yılı öncesinde hizmet vermeye başlayan ve 2016 tarihine kadar Ankara-Kırıkkale arasında pek çok çalışana hizmet vermiş olan Kırıkkale EKSPRESİ, çalışanların bütçesi açısından oldukça ekonomik olması nedeniyle fazlaca tercih edilen bir ulaşım aracı idi.

Ancak daha sonra demir yolu yenileme ve bakım çalışmaları nedeniyle seferleri kaldırılan Kırıkkale EKSPESİ yıl 2021 olmasına rağmen halen sefere konulmamış ve hizmete başlamamıştır. Kırıkkale EKSPESİ’nin yeniden hizmete alınıp alınmayacağı ve seferlerle başlayıp başlamayacağı tüm Kırıkkale halkı tarafından merak edilmektedir.

Bu nedenle;

1- Kırıkkale-Ankara arası hizmet veren Kırıkkale EKSPRESİ kaç yılında kaldırılmıştır? Ne sebeple kaldırılmıştır?

2- Demiryolu yenileme çalışmaları tamamlanmış mıdır? Çalışmalar ne aşamadadır?

3- Kırıkkale EKSPRESİ seferlerine yeniden başlayacak mıdır? Bunun için bir takvim belirlenmiş midir?

4- Kırıkkale EKSPRESİ tekrar sefere konulmayacak ise sebebi nedir?

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!