Ahmet Önal, Kırıkkale Esnafının Sorunlarını TBMM’de Dile Getirdi
Gündem 71 Editörü • 23 Nisan 2021 19:03
Ahmet Önal, Kırıkkale Esnafının Sorunlarını TBMM’de Dile Getirdi
Kırıkkale Haber

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırıkkale Milletvekili Av. Ahmet Önal, Kırıkkale’de faaliyet gösteren küçük esnafın sorunlarını TBMM Genel Kurulu’nda dile getirdi.

TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Önal şu ifadelere yer verdi;

İyi niyetli yapılmak kaydıyla elbette yapılan düzenlemeler değerli ve önemlidir ancak ülkemizin içerisinde bulunduğu koşullar ve ekonomik durumlar incelendiğinde, vatandaşımızın asıl sorunu işsizlik ve yoksulluktur. Keşke bu yüce Meclis “Geçim sıkıntısı çeken vatandaşlarımızın dertlerini nasıl çözeceğiz?” “Sayısı milyonları bulan icra dosyalarını vatandaşın sırtına yük olmaktan nasıl kurtaracağız?” “İşsiz gençlere nasıl iş bulacağız?” diye bir çalışma yapsaydı. Vatandaş kira parasını veremiyor, asgari ücretli, emekli ay sonunu getiremiyor. Artık, memleketimizde zeytin, peynir gramla; meyve, sebze taneyle satılmaya başlandı. Destek olmadığınız, aksine yeni vergi yükleriyle yok etmeye çalıştığınız küçük esnafımız her şeye rağmen hayatta kalmaya, üretmeye, alın teri dökmeye devam ediyor.

Bakın, size seçim bölgem Kırıkkale’den bahsetmek istiyorum: Kırıkkale Yenimahalle’de bulunan Plevne Caddesi üzerinde 5 tane üç harfli zincir market var, aynı şekilde Tepebaşı Mahallesi, Mehmet Akif Caddesi, Etiler Mahallesi Karacalı Caddesi de aynı durumda. Bu zincir marketlerde araç lastiğinden elektronik eşyaya, kırtasiyeden gıdaya, sebze meyveden kıyafete, ekmekten suya kadar her şeyi satılıyor. Bu zincir marketlerde yok yok. Alışverişinizi yapıp kasaya geldiğinizde 10 kuruş eksiğiniz varsa bu marketlerden 1 tane ekmek alma şansınız yok. Tam bu marketlerin karşısında, kırk yıldır ayakta kalma mücadelesi veren, paranız olmadığında veresiye her şeyi aldığınız, üniversite okuyan çocuğunuza harçlık gönderemediğinizde gidip borç para aldığınız mahalle bakkalı var. Üstelik kırk yıldır vergi veren, “Bir gün emekli olacağım.” umuduyla aylık 1.000 TL’nin üzerinde BAĞ-KUR yatıran mahalle bakkallarını, manavları, kasapları korumak yerine şehrin her yerine AVM açılmasına müsaade ediyorsunuz.

Bakın, 278 bin nüfuslu Kırıkkale de BİM, ŞOK ve A101 isimli zincir marketlerin toplam 84 tane şubesi var. Eskiden şehir merkezinde bulunan bu zincir marketler artık Yahşihan’da, Keskin’de, Bahşili’de ve Balışeyh ilçelerimizde de hızla şube açmaya başladı. Neredeyse her sokakta 3 tane zincir market var. Bu konuda alınan hiçbir önlem de yok. Birisi de çıkıp “Siz ne yapıyorsunuz, küçük esnaf bitme noktasına geldi, artık yeni şube açamazsınız.” demiyor.

Bakın, bir örnek daha vermek istiyorum: Çocukluğumuzda Kırıkkale Karşıyaka Mahallesi’nde uzun yıllar esnaflık yapan bir ağabeyimiz vardı. Yıllar önce yaşadığı ekonomik kriz sebebiyle dükkânını bir başkasına devretmek zorunda kaldı. Uzun yıllar kendisini Kırıkkale’de görememiştim. Yıllar sonra kendisiyle tesadüfen bir markette karşılaştık. Kendisi zincir marketler yüzünden artık küçük esnafın rekabet etme şansının kalmadığını, bu sebeple de ekonomik olarak battığını, emekliliğine iki yıl kaldığı için bir zincir marketin manav bölümünde asgari ücret karşılığı tezgahtarlık yaptığını anlattı.
Şimdi, buradan soruyorum: Acı ama gerçek olan bu tablodan, yanlış ekonomik politikalarınız yüzünden işini, aşını, geleceğini kaybeden bu insanlardan özür dilemeyi, en azından “Hakkını helal et, elinden ekmeğini, aşını aldık.” demeyi düşünüyor musunuz?

Değerli arkadaşlar, ülkemiz çok derin bir ekonomik krizle karşı karşıya. Yoksulluk, işsizlik, sefalet her geçen gün biraz daha derinleşiyor. Ülkemizin her yerinden intihar haberleri geliyor. Açıkladığınız ekonomi paketlerinin hiçbirisi vatandaşa ulaşmıyor. Son bir yılda ayçiçeği yağına yüzde 60, yumurtaya yüzde 100, çocuk mamasına yüzde 70, elektriğe yüzde 30, doğal gaza yüzde 35 zam geldi. İçinde bulunduğumuz ekonomik kriz ve salgın hastalık ortamında en zor günleri esnaflarımızla birlikte emeklilerimiz ve asgari ücretli çalışanlarımız geçiriyor.

Bir yanda geçim sıkıntısı, diğer yanda coronavirüs. Maalesef geçim sıkıntısı hastalığı bile unutturdu. Vatandaşımız “Dışarı çıksam hastalıktan, evde kalsam açlıktan öleceğim.” diyor. İşte değerli arkadaşlar, gerçek Türkiye tablosu bu. Tablo bu kadar karanlık gözükse de biz mücadele etmeye, fakir fukaranın hakkını sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz.

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!