Ahmet Önal, Kırıkkale’deki Artan İntihar Vakalarının Araştırılması İle İlgili Önerge Verdi
Gündem 71 Editörü • 8 Aralık 2021 18:52
Ahmet Önal, Kırıkkale’deki Artan İntihar Vakalarının Araştırılması İle İlgili Önerge Verdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırıkkale Milletvekili Av. Ahmet Önal Kırıkkale’de artış gösteren intihar vakalarının nedenlerinin araştırılması ile ilgili TBMM’ye araştırma önergesi verdi.

İşte CHP’li Önal tarafından TBMM’ye verilen araştırma önergesi;

Ülkemizde son dönemlerde etkisini hızla gösteren ekonomik kriz sebebiyle her geçen gün işsizlik, yoksulluk daha da artmakta, hayat pahalılığı ve devamında yaşanan sıkıntılar aile birliklerinin de hızla bozulmasına sebep olmaktadır.

Döviz kurunda yaşanan artışlar elektrikten doğalgaza; kömürden; mazota, benzine;  undan, yağa, şekere kadar hemen her gün yeni zamlar olarak kendisini göstermektedir. İşsizliğin her geçen gün arttığı, üniversite mezunu gençlerimizin dahi iş bulma ümidini kaybettiği, asgari ücret alan ya da sadece emekli aylığı ile geçinmeye çalışan vatandaşımızın yaşadığı zorluklar beraberinde birçok sorunu da getirmektedir.

İntihar nedenleri arasında ekonomik sıkıntılar sebebiyle yaşanan ailevi sorunlar, geçim zorluğu ve psikolojik sıkıntılar da sıkça yer almaktadır. Kayıtlara “mobbing intiharı” olarak geçmese de iş yerinde gördüğü baskı nedeniyle canına kıyanların bulunduğu da bir gerçektir.

Bununla birlikte psikolojik tedavi gören vatandaşlarımızın sayılarındaki artış beraberinde gelen intihar vakaları Kırıkkale ilimizde son dönemlerde hızla artış göstermektedir.

19 Kasım 2021 tarihinde Kırıkkale ilimiz Yenimahalle’ de sabah 07.00 sıralarında T.T isimli kişi Şehit Turgay Uygurtaş İlkokulu’ nun merdivenlerine kendisini asarak intihar etmiştir.

Bu olaydan sadece birkaç gün sonra 02.12.2021 tarihinde Kırıkkale ilimiz Sanayi Mahallesi’ nde korkunç bir aile dramı yaşanmış, 37 yaşındaki E.K isimli bir baba evinde tabancayla intihar etmek istemiş, kendisini yaraladığı gibi silahtan seken kurşun kapı arkasında duran 14 yaşındaki kızı H.K’ nin göğsüne isabet ederek ölümüne yol açmıştır.

Umutsuzluk, karamsarlık gibi negatif duygulara sahip kimi bireylerin ekonomik sıkıntılarla birlikte intiharı, acı veren duygu ve düşüncelerden bir kurtuluş yolu olarak görmesi aynı zamanda bir sağlık sorunu olarak ortaya çıkmaktadır. İntiharın uygun müdahale programlarıyla önlenebilir halk sağlığı sorunu olarak kabul edilmesi ve bunun sebeplerinin araştırılarak çözüm üretilmesi aynı zamanda yöneticilerin Anayasal sorumluluğu altındadır.

Tüm bu nedenlerle;

Kırıkkale ilimizde son birkaç ayda hızla artan intihar vakaları ve bunların nedenlerinin araştırılarak, çözüm yollarının ivedilikle hayata geçirilmesi gerekmektedir.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!