Ahmet Önal Kırıkkale’deki Çiftçilerin Sorunlarını TBMM’de Konuştu
Gündem 71 Editörü • 16 Kasım 2023 08:47
Ahmet Önal Kırıkkale’deki Çiftçilerin Sorunlarını TBMM’de Konuştu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırıkkale Milletvekili Av. Ahmet Önal, TBMM Genel Kurulunda çiftçi ve besiciler ile ilgili bir konuşma yaparak; “Çiftçilik yapan emeklilerimiz de ikramiye kapsamına alınmalıdır.” dedi.

Konu ile ilgili TBMM Genel Kurulunda yaptığı konuşmada CHP’li Önal şu ifadelere yer verdi;

Sayın Başkan, yüksek enflasyon ve hayat pahalına rağmen milyonlarca emeklimizin aylık 7.500 TL emekli maaşına mahkûm edildiği bugünlerde emeklilerimize bir defaya mahsus 5.000 TL ikramiye verilmesi kararı alınmıştı ancak bu ikramiyeden ne yazık ki herkes faydalanamadı; Çiftçi Kayıt Sistemi’ne yani ÇKS’ye kayıtlı olan binlerce emekli çiftçimiz, üretim yaptığı arazinin büyüklüğüne ve gelirine bakılmaksızın ikramiye dışı bırakıldı.

Bilindiği üzere, çiftçilerimizin mevcut desteklerden yararlanabilmesinin ön koşulu, ÇKS’ye kayıt yaptırma zorunluluğudur; 5 dönüm arazisi olan da, 5 bin dönüm arazisi olan da ÇKS kaydı yaptırmak zorundadır. Bu durumun bilinmesine rağmen “ÇKS kaydın varsa emekli olsan bile ikramiye alamazsın.” denilmesi son derece yanlıştır.

Bu uygulamayla çoğunluğu BAĞ-KUR emeklisi olan, çok düşük emekli aylığıyla geçinmeye çalışan çiftçilerimize ikramiye bile çok görülmüş, emekli çiftçilerimiz yine yok sayılmıştır. Buradan Tarım Bakanlığına sesleniyoruz: Bu yanlıştan acilen dönülmeli, çiftçilik yapan emeklilerimiz de ikramiye kapsamına alınmalıdır.

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!