Ahmet Önal, Mahalle Esnafının Yaşadığı Ekonomik Sıkıntıları TBMM’de Dile Getirdi
Gündem 71 Editörü • 29 Nisan 2021 10:51
Ahmet Önal, Mahalle Esnafının Yaşadığı Ekonomik Sıkıntıları TBMM’de Dile Getirdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırıkkale Milletvekili Av. Ahmet Önal, mahalle esnaflarının yaşadığı ekonomik sıkıntıları TBMM Genel Kurulu’nda dile getirdi.

Konu ile ilgili yaptığı konuşmada Önal şu ifadelere yer verdi;

Son dönemlerde zincir market uygulamaları en çok mahalle esnafımızı bitirdi. Bu uygulamalar piyasada denge de bırakmadı. Artık zincir marketler elektronik eşya satıyor, ekmek de. Unutulmamalıdır ki mahalle esnafımız hem kendi ailesini geçindiriyor hem de vergi veriyor. Artık gelinen noktada kimse kendi işini yapamıyor.

Zira, mahalle bakkalının da kasabın da manavın da kırtasiyenin de büfenin de işini zincir marketler yapıyor. Eskiden acil hastası olan vatandaş taksi parası yoksa koşup mahalle bakkalından borç alırdı, alım gücü de düşen vatandaş en yakınından borç para isteyemezken mahalle bakkalına giderdi.

Veresiye alışverişte sadece mahalle esnafımızda yapılabilirdi. Maalesef, mahalle esnafının bittiği yerde mahalle kültürü de bitiyor. Küçük esnafımızın daha fazla yok olmaması için rekabet ortamı yeniden sağlanmalı, zincir marketler her istediği yerde yeni şubeler açamamalı, küçük esnafımızın hakları yasal koruma altına alınmalıdır. Mahalle esnafımız vergi konusunda rahatlatılmalı, iş yapamayan esnafımızın vergi borcu silinmelidir.

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!