Ahmet Önal; MKE İşçilerine En Az Bir Maaş Tutarında Tazminat Ya da Ek Ücret Ödenmelidir
Gündem 71 Editörü • 13 Mayıs 2020 18:56
Ahmet Önal; MKE İşçilerine En Az Bir Maaş Tutarında Tazminat Ya da Ek Ücret Ödenmelidir

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırıkkale Milletvekili Av. Ahmet Önal, Covid-19 salgın hastalığı sürecinde Türk Silahlı Kuvvetleri’nin mühimmat ihtiyacını karşılayan MKE işçilerine en az bir maaş tutarında tazminat ya da ek ücret ödenmelidir diyerek Milli Savunma Bakanlığı’na soru önergesi verdi.

Konu ile ilgili Önal’ın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda; “Covid 19 salgın hastalığı sürecinde esnek çalışma şartları kaldırılmış olmasına rağmen tüm sağlık risklerini göze alarak üstelik kendi canlarını hiçe sayarak Türk Silahlı Kuvvetleri’ mizin mühimmat ihtiyacını karşılayan #MKE nin fedakar işçilerine en az bir maaş tutarında tazminat ya da ek ücret ödenmelidir. Bu #MKE nin kadrolu ve taşeron tüm işçilerinin en doğal hakkıdır. Bu hususta yaptığımız çalışmayı Milli Savunma Bakanlığı na sunduk.”

İşte Ahmet Önal Tarafından Verilen Soru Önergesi;

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
Aşağıda yazılı sorularımın Milli Savunma Sayın Hulusi AKAR tarafından yazılı olarak cevaplandırılması konusunda Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 98.maddesi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İç Tüzüğü’nün 96 ve 99. maddeleri uyarınca gereğinin yapılmasını saygılarımla arz ederim.
Ahmet Önal
​​​​​​​​​Kırıkkale Milletvekili
Milli Savunma Bakanlığımız bünyesinde faaliyet gösteren Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKE) çalışanlarının esnek çalışma saatleri yaklaşık 1 ay önce sonlandırılmıştır. Bilindiği üzere Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu nun kadrolu ve taşeron işçileri yüksek covid 19 hastalığı riskine rağmen birbirine çok yakın mesafede, birçoğu aynı tezgahta yanyana çalışma yürütmektedir. Yüksek salgın hastalık riskine rağmen Milli savunma sanayimizi ayakta tutan,ordumuza mühimmat üreten özverili MKE işçileri bu kritik süreçte görmezden gelinmemelidir. Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin övünç kaynaklarından biri olan Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu içerisinde bulunduğumuz bu zor koşullarda dahi gece gündüz demeden çalışmakta, Milli Savunma Sanayimizi ayakta tutarak Türk Silahlı Kuvvetlerimize ekipman ve mühimmat üretmektedir. Buna rağmen Kamu İktisadi Kuruluşları arasında neredeyse en düşük ücretle işçi çalıştıran kurumlardan birisi de maalesef MKE kurumudur. Bu farkın biraz olsun kapatılması ile ayrıca Covid 19 salgın hastalık sürecinde özverili çalışmalarından asla taviz vermeyen, kendi sağlıklarını dahi hiçe sayarak çalışan MKE işçilerinin gösterdiği fedakarlık karşılığı, kurumda kadrolu ve taşeron olarak çalışan tüm işçilerimize mübarek Ramazan Bayramı öncesi en az bir maaş tutarinda ikramiye ya da ek ücret ödemesi yapılması hem sorumluluğumuz hem de görevimiz olmalıdır. Bir maaş ikramiye tüm MKE işçilerinin en tabii haklarıdır.
Bu bilgiler ışığında;
1. Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu çalışanlarının ücretleri ile diğer Kamu İktisadi Kuruluşları çalışanları arasındaki ücret farkının kapatılmasına yönelik bir çalışma var mıdır. Varsa nelerdir?
2. Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu çalışanlarının yüksek risk grubu çalışanları statüsüne alınması yönünde bir çalışma var mıdır. Varsa nelerdir?
3. Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu nun kadrolu ve taşeron çalışanlarına Covid 19 salgın hastalık sürecinde göstermiş oldukları fedakarlık, özveri ve üstün başarı neticesinde tıpkı sağlık çalışanlarımız ile PTT çalışanlarımıza verildiği gibi kendilerine bir ek ödeme ya da ikramiye ödemesi yapılması planlanmakta mıdır ?
4. Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu çalışanlarının çalışma alanlarında Koronavürüs (Covit-19) ile ilgili hangi önlemler alınmıştır. Alınan önlemler varsa bunlar doğrultusunda bir acil durum planı hazırlanmış mıdır?

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!