Ahmet Önal’dan Kırıkkale’de Seçmenlere Önemli Davet
Gündem 71 Editörü • 13 Nisan 2023 20:40
Ahmet Önal’dan Kırıkkale’de Seçmenlere Önemli Davet

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kırıkkale Milletvekili Av. Ahmet Önal gündeme ilişkin yazılı bir basın açıklamasında bulundu.

Seçime çok az bir zaman kaldığını ifade eden CHP’li Önal Millet İttifakı olarak seçime yönelik tüm hazırlıkların yapıldığını ve Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekilleri adayları, tüm il ve ilçe örgütleri ile tam saha çalışmalarının yürütüldüğünü kaydetti.

CHP’li Ahmet Önal yaptığı açıklamada şunlara değindi:

 “Halkımıza iktidar olduktan sonra 6’lı masanın Ortak Politikalar Mutabakat Metninde yer alan konuları ve tüm yapacaklarımızı tek tek anlatıyoruz.

Genel Başkanımız Sayın Kılıçdaroğlu’nun da söylediği gibi iktidara geldikten sonra ilk yapılacak iş; adaletin tesis edilmesi, hukukun üstünlüğünün sağlanması, yargının bağımsızlığının işletilir hale gelmesidir. 

Size Söz; adaletin tesis edilmesi ile birlikte güven endeksini yükselterek Türk Lirasına yeniden itibar kazandıracağız ve enflasyonu düşüreceğiz.

Güçlendirilmiş Parlamenter Sistemle anayasal ve yasal değişiklikleri ivedilikle hayata geçireceğiz.

Muhtarlık temel kanunu çıkaracağız.

Büyükşehir Yasası ile mahalleye dönüştürülen köylere tüzel kişiliklerini iade edeceğiz.

Yıllardır yazılı sınavlarda iyi bir puan alarak kamuya girmeye hak kazanan, fakat hakları yenen gençlerimizin hakkını teslim etmek için mülakat uygulamalarına son vereceğiz.

Yolsuzluktan elde edilen ve yurt dışına kaçırılan gelirleri ülkemize geri getirecek, bu çerçevede “mal varlıklarının geri alınması ofisini” kuracağız.   

Siyasi etik kanununu çıkaracak, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde siyasi etik komisyonu kuracak, grubu bulunan siyasi partiler bünyesinde siyasi etik kurulları oluşturulmasını düzenleyeceğiz.

Enflasyonu 2 yıl içerisinde tek haneye kalıcı bir biçimde indireceğiz. 

Gençlerin istihdamına yönelik kısa eğitim programları, stajlar, sertifikalar, uzaktan eğitimler, dijital eğitim mecraları ve ücretsiz dijital geliştirme atölyeleri gibi programlar geliştirecek ve destekleyeceğiz. 

Kadınların iş gücüne daha aktif katılımını sağlamak amacı ile okul sonrası eğitmenli aktivite merkezleri ile kreşlerin sayısını yerel yönetimlerle işbirliği içinde mahalle düzeyinde artıracak, bu amaçla yaşlı bakımına erişimi de iyileştireceğiz.

Engellilerin rekabetçi iş gücü piyasası içinde yer almasını sağlayacak mesleki profilleme, iş bulma, meslek yönlendirmesi ve meslek edindirme kursları gibi hizmetleri vereceğiz.

Çiftçilere kullandığı gübre maliyetinin %50’sini, tohum maliyetinde de %50’sini destek olarak geri vereceğiz. 

Zirai kredilerin geri ödeme takviminin hasat dönemine göre belirlenmesini sağlayacağız. 

Emeklilerimizin yaşam standardını hak ettikleri seviyeye getireceğiz. Emeklilerin AVM’lerde ısınmasına, bütün gün bir çaya mahkum olmasına, park köşelerinde gün geçirmesine son vereceğiz. Emeklilerimizin insanca yaşamasını sağlayacak; torunlarına ve çocuklarına mahcup olmayacakları bir gelecek sağlayacağız.”

Yazılı Basın açıklamasında vatandaşlara çağrıda bulunan CHP’li Önal “İkinci Yüzyıl Türkiye’sinde” huzurlu, mutlu, adil, refah bir Türkiye için tüm seçmenleri sandık başına davet etti. 

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!