Aktivite Malzemeleri Çocuğu Hangi Yönlerden Geliştirir? 
Gündem 71 Editörü • 20 Haziran 2022 20:54
Aktivite Malzemeleri Çocuğu Hangi Yönlerden Geliştirir? 

Fiziksel aktivite malzemeleri, çocuk gelişiminde en önemli öğelerden biri. Anaokulu gibi eğitim kurumlarının yanı sıra, evde de tercih edilen aktivite malzemeleri, çocuklar için eğlenceli zaman geçirirken aynı zamanda kas ve motor becerilerinin gelişimini sağlayan ekipmanlar. Akıl ve zekâ oyunlarının yanı sıra aktivite malzemelerinin de ön plana çıktığı oyunterapimarket.com’un yöneticisi Gülşah Altıntaş, aktivite malzemelerinin çocuk gelişiminde önemini anlattı.

Sosyal beceri, denge ve koordinasyon

Oyun Terapi Market kurucusu Gülşah Altıntaş, aktivite malzemelerinin öneminden şu ifadelerle söz etti:

Çocuk gelişimi, hem fiziksel hem de zihinsel gelişimin eş zamanlı olarak ilerlediği bir süreç. Bu aşamada ince motor gelişiminin yanı sıra koordinasyon, dokunsal gelişim, denge ve sosyal beceriler önemli. Her bir aktivite malzemesi, çocuklar için farklı bir gelişim olanağı sunar. Koordinasyon çemberinden söz edildiğinde, bu fiziksel aktivite malzemesi el göz koordinasyonu, taktil ve dokunsal gelişim, koordinasyon ve denge açısından önemli. Bunun dışında, özellikle anaokullarında tercih edilen açık hava malzemeleri içinde, oyun çiti de renkli bir aktivite malzemesi.

Oyun çiti farklı renk seçenekleri içermesi ve kolay kurulumu ile tercih edilen bir malzeme. Belli alanları bölmek için, bahçelerde tercih edilen oyun çiti, çocuklar için güvenli bir deneyim sunmasının yanı sıra farklı amaçlarla tercih edilebilir. Kreş ve anaokullarının yanı sıra, bahçelerde oyun parkı, top havuzu ya da bahçenin genel çiti olarak kullanılabilir. Kare, yuvarlak ve altıgen gibi formlarda, farklı renkler içerebilen oyun çitleri, ilgi gören aksesuarlardan.

Kas gelişimi ve motor planlama

Çocuk fiziksel aktivite oyuncakları içinde, son dönemde tırmanma duvarı da çok ilgi görüyor. Tırmanma duvarı, ahşap gibi konseptlere sahip, sağlık açısından bir zararlı yön içermemesi ile öne çıkan bir aktivite oyuncağı. Bununla birlikte, çocuklar için bir tırmanma duvarı tercih etmek, çocukların yüksek enerjilerini keyifli bir şekilde atmalarını sağlar. Buna ek olarak bu ürün çocukların spor aktiviteleri ile iç içe büyümesi açısından, önemli bir aktivite oyuncağı.

Tırmanmanın diğer spor aktivitelerinden farkına gelindiğinde, motor planlama ve kas gelişimi, tırmanmada eş zamanlı olarak ilerler. Tırmanma sürecinde, fiziksel ve zihinsel aktivitelerin iç içe geçmesi, her anlamda çok yönlü bir gelişimi ifade eder. Bu nedenle anaokulu ve kreş gibi çocuk eğitim kurumlarında, tırmanma duvarı çok ilgi görüyor. Cilalı yapısı ile duvara monte edilebilen tırmanma duvarları, bahçelerde ve evlerde de tercih edilebilir. 

Fiziksel aktivite dünyası, oldukça geniş. Tırmanma duvarı ve oyun çitinin yanı sıra, zıplama çuvalı, denge kulesi, halka atma oyunu, bowling ve golf arabası gibi seçenekler de fiziksel aktivite oyuncakları içinde yer alıyor. Çocukların fiziksel, zihinsel gelişimini sağlaması ile öne çıkan bu oyuncaklar, hem eğitim merkezlerinde hem de evlerde tercih edilebilir. 

Pusula Gazetesi