Almanya Asgari Ücret
Gündem 71 Editörü • 25 Ekim 2021 13:53
Almanya Asgari Ücret

Genç ve çalışma çağındaki nüfus oranının yaşlı nüfusa oranı daha az olduğu için zaman zaman iş alımları gerçekleştiren Almanya’nın asgari ücret miktarı Almanya da bir yaşam hayali kuranların en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir.

Almanya asgari ücret konusu son yıllarda en çok aranan konulardandır. Almanya refah seviyesi yüksek bir Avrupa ülkesidir. Nüfusunun büyük bölümünün orta yaşlı vatandaşlar oluşturmaktadır. Genç ve çalışma çağındaki nüfus oranının yaşlı nüfusa oranı daha az olduğu için zaman zaman iş alımları gerçekleştiren Almanya’nın asgari ücret miktarı Almanya da bir yaşam hayali kuranların en çok merak ettiği konuların başında gelmektedir.

Almanya Asgari ücret 2021 Yılında Ne kadar?

Almanya asgari ücret 2021 yılı için 1584 Euro’dur. Bu asgari ücret miktarı ile Avrupa’da asgari ücret uygulayan ülkeler arasında 5. sırada yer almaktadır. Bu miktar az gibi görünse de alım gücü düşünüldüğünde bu pek de doğru değildir. Almanya da çalışan nüfusun yalnızca %2’lik bir kısmı asgari ücret ile çalışmaktadır. Öncelikle bunu belirtelim. Nüfusun büyük bölümü bu miktarın üzerinde maaş almaktadır. Almanya’da asgari ücretle çalışan meslekler ise vasıfsız işler olarak nitelendirilen iş gruplarıdır. Fakat Almanya’daki asgari ücret miktarı bu gruplardaki kişiler için de oldukça yeterlidir.

Örnek vermek gerekirse Almanya’da ev kiraları 300 Euro’dan başlamaktadır. Elbette bu miktar bölgeden bölgeye değişiklik gösterebilmektedir ve büyük şehirlerde daha yüksektir. Kira gideri Almanya’da asgari ücretli bir kişinin karşılaması gereken en yüksek giderdir. Bunun dışında giderler için yaklaşık 400 Euro yeterli olacaktır. Yani asgari ücret alan bir kişi 600 Euro kira ve 400 Euro da diğer masrafları için harcarsa toplamda 1000 Euro ile rahatça geçinebilmektedir. Hatta kendisine 584 Euro gibi bir miktar da kalmaktadır. Ancak unutmayın bu Almanya’daki en düşük maaş miktarıdır. Pek çok iş için bu miktarın çok daha üzerindedir.

Almanya’daki diğer mesleklerin maaşlarından bahsedecek olursak asgari ücrete en yakın maaş grubu fabrika işçileri 2700 Euro civarında maaş almaktadır. Bir diğer düşük maaşlı iş gruplarından olan garson maaşı ise 2400 Euro civarında bulunmaktadır.  Almanya’daki yüksek maaşlı iş grupları ise uzmanlık isteyen mesleklerdir. Bunların başında mühendislikler gelir. Mühendis maaşları deneyime ve diğer pek çok niteliğe göre değişiklik göstermektedir ancak ortalama mühendis maaşı 5000 Euro civarındadır. Bir değer yüksek maaşlı meslek grubu olan Avukatların maaşı ise 4500 Euro civarındadır.