Ankara – Sivas YHT Kırıkkale Bölümünde İlk Test Sürüşü Gerçekleştirildi
Gündem 71 Editörü • 5 Mart 2020 13:24
Ankara – Sivas YHT Kırıkkale Bölümünde İlk Test Sürüşü Gerçekleştirildi

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, Ankara-Sivas yüksek hızlı tren hattının Kırıkkale-Yerköy istikametindeki 14 kilometrelik alanda test sürüşü yaptı.

Turhan, Kırıkkale’nin Balışeyh ilçesinde Hızlı Tren Hattı alanına geldi. Turhan, burada treni bir süre kullanarak Balışeyh-Yerköy hattının 90-104 kilometre arasındaki 14 kilometrelik hattın enerjili deneme sürüşünü gerçekleştirdi.

ankara sivas yht hizli tren test surusu 2

Sürüş sonrası trenden inen Turhan, daha sonra kara yoluyla Yozgat’ın Yerköy ilçesi Yapı Merkezi Şantiyesi’ne hareket etmek üzere kentten ayrıldı.Bakan Turhan’a Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, Kırıkkale Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, AK Parti Kırıkkale İl Başkanı Nuh Dağdelen, Balışeyh Belediye Başkanı Ali Dedelioğlu ile diğer yetkililer eşlik etti.

ankara sivas yht hizli tren

Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren hattının tamamlanması halinde Ankara-Sivas arasında 440 kilometrelik mesafe 2 saate düşmüş olacak. Bu sayede bölgede yaşayan ve Orta Anadolu Bölgesindeki sadece bu güzergahın geçtiği iller değil, onun etrafındaki komşu iller de bu hizmetten faydalanmış olacak.

ankara sivas yht hizli tren test surusu 4 ankara sivas yht hizli tren test surusu 3

Anadolu Medya

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!