ASKON Kırıkkale Afrika’dan Gelen Misafirlerini Ağırladı
Gündem 71 Editörü • 25 Ekim 2022 20:49
ASKON Kırıkkale Afrika’dan Gelen Misafirlerini Ağırladı

Ziyarette, Büyükelçi Dr. Hasan Yavuz, Cibuti’den işadamı Rafi Yusuf ve Türkiye dışında Tunus ve Pakistan’da yatırımları bulunan işadamı Ali Yıldırım yer aldı.

ASKON Kırıkkale Şube Başkanı Savaş Geyik’in evsahipliğinde gerçekleşen toplantıda Şube Başkan Yardımcısı ATİSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akçelik ile İl Sekreteri Nebahat Erkök hazır bulundu.
Görüşmede, ASKON Kırıkkale Başkanı Savaş Geyik, Dernek üyelerinin üretim alanları, kapasiteleri ve ticari büyüklükleri hakkında bilgi aktardı. Şube Başkanı Savaş Geyik, ASKON üyelerinin ihracat potansiyelini ortaya çıkaracak çalışmalara ağırlık vereceklerini belirterek, önümüzdeki dönemde, yabancı heyetleri ve ülke büyükelçilerini Kırıkkale’de misafir etmek başta olmak üzere somut adımlar atma noktasında ise ülke ziyaretleri de planladıklarını söyledi.

Türkiye’nin Cibuti Büyükelçiliği görevini uzun yıllar yerine getiren ve bölge hakkında geniş bilgi sahibi bulunan Büyükelçi Dr. Hasan Yavuz, bölgenin yatırım ve ticaret potansiyeli hakkında bilgi aktardı.
Türkiye’nin Cibuti’de 6 bin dönüm genişliğinde serbest bölge sahibi olduğunu, söz konusu arazinin Türk yatırımcıları beklediğini söyledi. Cibuti’li işadamı Rafi Yusuf da, ülkesinde gıda maddeleri başta olmak üzere sağlık malzemeleri, mobilya, güneş enerjisi sistemleri ve daha pek çok ürüne yüksek oranda ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

Cibuti, Doğu Afrika’nın Kızıldeniz üzerinden Afrika’ya açılan ana ticaret merkezi konumunda bulunuyor. Cibuti ticaretinin etkilediği ülkelerin toplam nüfusu 150 milyonun üzerinde. Somali ve Etiyopya bu ülkelerin başında geliyor.

Ön görüşme niteliğinde geçen ziyarette, Cibuti ile ticari faaliyetler konusunda geniş katılımlı ve kapsamlı bir toplantının da en kısa zamanda gerçekleştirilmesi kararlaştırıldı.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!