Bakan Karaismailoğlu Kırıkkale’de Müjdeyi Verdi; Ankara – Sivas Hızlı Tren Hattı Açılışı Gün Sayıyor
Gündem 71 Editörü • 6 Nisan 2023 00:19
Bakan Karaismailoğlu Kırıkkale’de Müjdeyi Verdi; Ankara – Sivas Hızlı Tren Hattı Açılışı Gün Sayıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Kırıkkale’de T-15 tünelinde açıklamalarda bulundu. 

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu, Yahşihan Farklı Seviyeli Kavşağı’nda ve Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı T-15 Tüneli’nde incelemelerde bulundu. Gazetecilere basın açıklaması yapan Bakan Karaismailoğlu, Ankara – Sivas arası seyahat süresinin 2 saate, Ankara – Yozgat arasının da 1 saate düşeceğinin altını çizdi.

ANKARA-SİVAS HIZLI TREN T-15 TÜNELİNDE AÇIKLAMA YAPILDI

Ulaşım alanında yürütülen çalışmaları yerinde incelemek üzere Kırıkkale’ye gelen Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu, ilk olarak yapımı hızla devam eden Yahşihan Farklı Seviyeli Kavşak’ta incelemelerde bulundu. Kırıkkale Vali Vekili Ahmet Sait Kurnaz tarafından karşılanan Bakan Karaismailoğlu, yetkililerden çalışmalar hakkında bilgi alırken, Yahşihan Kaymakamı Ender Faruk Uzunoğlu, Yahşihan Belediye Başkanı Osman Türkyılmaz ve birim amirleri de hazır bulundu. Kırıkkale – Ankara arası karayolu ulaşımını önemli ölçüde rahatlatacak olan Yahşihan Farklı Seviyeli Kavşağın kısa sürede hizmete gireceğini belirten Bakan Karaismailoğlu, burada ki incelemelerinin ardından açılışına günler kalan Ankara – Sivas Hızlı Tren Hattı T-15 Tüneli’nde yürütülen çalışmalar hakkında bilgi aldıktan sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

“DEPREMİN AÇTIĞI YARALAR HIZLA SARILIYOR”

Ramazan ayının tüm insanlığa hayırlar getirmesini dileyen Bakan Karaismaioğlu, bu seneki Ramazan-ı Şerif ayına yaşanan depremlerin açtığı yaralar nedeniyle buruk bir şekilde idrak edildiğini söyledi. Bakan Karaismailoğlu, “Ramazan ayının ülkemize, milletimize, İslam âlemine ve tüm insanlığa hayırlar ve bereketler getirmesini temenni ediyorum. Maalesef, bu seneki Ramazan-ı Şerif’i yaşadığımız depremlerin açtığı yaralar nedeniyle buruk bir şekilde idrak ediyoruz. ‘Asrın Felaketi’ olarak adlandırılan bu depremler nedeniyle milletçe çok zor günler, haftalar geçirdik.  Bir kez daha hayatını kaybeden tüm kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yakınlarına ve tüm ülkemize başsağlığı diliyorum. Hepimize geçmiş olsun.  Yüreğimizi yakan bu olayın ardından devletimizin, Bakanlığımızın tüm imkânlarını seferber ederek çalışma arkadaşlarımızla beraber vatandaşlarımızın yanına koştuk.  Depremin sebep olduğu izleri hızla ortadan kaldırıyoruz.  Açılan yaraları hızla iyileştireceğiz…  Çok daha güçlü ve gelişmiş şehirler kuracağız. Deprem felaketinin vurduğu illerimizde yaşamı tekrar ihya ederken, bölgeyi kısa sürede Türkiye’nin parlayan yıldızı hâline getireceğiz. Sayın Cumhurbaşkanı’mız liderliğindeki Türkiye her türlü zorluğu aşabilecek güçtedir. O nedenle depremzedelerimizin yaralarına merhem olmayı da ülkemizin geleceğini aydınlatmayı da en hızlı ve doğru biçimde sürdüreceğiz.  Bir yandan afet bölgesini ihya edecek, diğer yandan başladığımız projelerimizi planlamamıza uygun biçimde birer birer milletimize sunacağız” dedi.

HIZLI TREN HATTINDA 8 İSTASYON OLACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde Türkiye’nin hızlı tren işletmeciliğiyle tanıştığını belirten Bakan Karaismailoğlu, 1.460 kilometre hızlı tren hattının inşa edildiğini belirtti. Bakan Karaismailoğlu, “Hızlı Tren hatları yapıyoruz, köprüler yapıyoruz, tüneller yapıyoruz… Biliyorsunuz, Sayın Cumhurbaşkanı’mız liderliğinde ülkemizi hızlı tren işletmeciliğiyle biz tanıştırdık. 1.460 kilometre Hızlı Tren hattı inşa ettik Uzun yıllar vatandaşlarımızın tercih etmediği demiryolu seyahatlerini artık hızlı ve konforlu seyahat isteyenlerin ilk adresine dönüştürdük. Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı’mız da ülkemiz ve milletimizin sabırsızlıkla beklediği dev projelerimizden biri. Artık açılışına günler kaldı!  400kilometre uzunluğundaki Ankara-Sivas Hızlı tren hattımız Edirne’den Kars’a uzanan Doğu-Batı hızlı demiryolu koridorunun önemli bir parçası olacak.  Projeyle Kırıkkale, Yozgat ve Sivas illerimizi de hızlı tren konforuyla tanıştıracağız.  1,4 milyon vatandaşımız hızlı trenle seyahat etme imkânına kavuşacak.  Ankara-Sivas arasındaki mesafeyi 603 kilometreden 400 kilometreye düşürecek.12 saat olan seyahat süresi 2 saate, Ankara-Yozgat arası 1 saate inecek.  Hattımızda, Elmadağ, Kırıkkale, Yerköy, Yozgat, Sorgun, Akdağmadeni, Yıldızeli ve Sivas olmak üzere 8 istasyon var” dedi.

BAKAN KARAİSMAİOĞLU: “ÇALIŞMA ARKADAŞLARIMI TEBRİK EDİYORUM”

Bakan Karaismailoğlu, “Proje genelinde çok önemli mesafeleri geride bıraktık.  Zor bir coğrafya üzerinde yapılan; 66 kilometrelik 49 tünel,  27 kilometre uzunluğunda 49 viyadük bulunmaktadır.  Ülkemize kazandırdığımız pek çok eserde olduğu gibi burada da pek çok ilke imza attık; enleri başardık! Projenin en uzun tünelini 5 bin 125 metreyle Akdağmadeni bölgesinde, en uzun demiryolu viyadüğünü ise 2 bin 220 metreyle Çerikli/Kırıkkale’de inşa ettik.  89 metre yükseklikle Türkiye’nin en yüksek ayağa sahip demiryolu viyadüğünü de Elmadağ’da inşa ettik.  Hızlı tren hattında ilk defa yerli ray kullanarak toplam 1.676 kilometre ray serimi yaptık.  138 kilometre beton yolla tünellerde ilk balastsız yol, yani beton yol uygulamasına imza attık.  Projenin 315 km’lik Balışeyh-Sivas kesiminde test ve sertifikasyon işleri de dâhil olmak üzere tüm çalışmaları daha önceden tamamlamıştık.  Şu anda 78 km’lik Kayaş-Balışeyh arasındaki faaliyetlerimiz devam ediyor.  Kayaş-Sivas arası altyapı işlerinin tümünü bitirdik.  Üstyapı, Elektrifikasyon ve Sinyalizasyon çalışmalarında da son aşamaya geldik.  Hattın en kısa sürede hizmete açılması için yoğun bir çalışma yürütüyoruz. Bugün, bu hayalin mesai arkadaşlarımın emeğiyle gerçeğe dönüştüğüne şahit oluyoruz.  Her türlü fedakârlık ve özveriyi göstererek, ciddiyet ve başarıyla çalışmalarına devam eden kıymetli çalışma arkadaşlarımı da bir kez daha tebrik ediyorum” dedi.

“100 YILDA GERÇEKLEŞECEK PROJELER 20 YILDA GERÇEKLEŞTİ”

Yüz yılda gerçek olabilecek projeleri 20 yılda gerçekleştirdiklerini belirten Bakan Karaismailoğlu, “20 yılda neyin sözün verdiysek yaptık. 100 yılda gerçek olabilecek projeleri böylesi kısa bir süreye sığdırdık.  Aziz milletimiz bize her zaman güvendi. Biz de işte bu güvenden aldığımız güçle milletimize umut olmaya devam edeceğiz.   Önümüzdeki dönemde Türkiye’nin eşsiz coğrafi konumundan da yararlanarak; lojistikte küresel ve bölgesel bir merkez hâline gelmek,  karayolu, demiryolu, denizyolu, havayolu ve haberleşme ağımızı ekonomik, etkin, verimli, emniyetli, çevreye duyarlı ve afetlere dayanıklı şekilde daha da geliştirmek temel önceliğimizdir. Projemizi bu aşamaya getiren tüm kurumlarımızı, yüklenici firmaları ve işçisinden mühendisine emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Yüce Mevla’dan barış ve huzur içinde hepimizi Ramazan Bayramı’na eriştirmesini niyaz ediyorum.  Hattımızın açılışında görüşmek üzere. Sağ olun, var olun; sağlıcakla kalın” dedi.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!