Bakan Yardımcısı Nebati; Kırıkkale Halk Eğitim Merkezi Maske Üretim Atölyesini İnceledi
Gündem 71 Editörü • 4 Haziran 2020 21:39
Bakan Yardımcısı Nebati; Kırıkkale Halk Eğitim Merkezi Maske Üretim Atölyesini İnceledi

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, Kırıkkale Halk Eğitim Merkezi Cerrahi Maske Üretim Atölyesinde incelemelerde bulundu.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, Kırıkkale Halk Eğitim Merkezi Cerrahi Maske Üretim Atölyesini ziyaret etti.

Bakan Yardımcısı Nebati burada yaptığı açıklamada; “Atölyede günlük maske üretim kapasitesinin 3 milyona çıkarılacak, bu da Sağlık Bakanlığının maske ihtiyacının tamamının karşılanması anlamına geliyor. Valimizin de teşvikleriyle burada konuşlandık. Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu makinelerin üretimi konusunda çok önemli bir adım attı ve tamamen yerli makine üretti. Yerli makinelerin üretimi konusunda hızlı bir şekilde aksiyon aldı. Şu anda Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu’nun sadece burada ürettiği makinelerin sayısı 20, günlük makine üretim kapasitesi de bildiğim kadarıyla 5’i geçmiş durumda. Türkiye’de maske ihtiyacının karşılanmasını sağlayacak makinelerin üretimiyle beraber sadece Türkiye’nin ihtiyacı değil, aynı zamanda yakın coğrafyamızın da maske ihtiyacını karşılamış olacağız.” dedi.

Bakan Yardımcısı Nebati açıklamasının devamında; “Kırıkkale savunma sanayi için önemli bir merkez, aynı zamanda kadınların Kurtuluş Savaşı’nda nasıl görev aldıklarını atölyedeki fotoğrafta gördük. Kırıkkale, sağlık alanında da adeta bir merkez olma konusunda önemli bir ayrıcalık edindi. Ülkemiz solunum cihazına ihtiyaç olduğu zaman, kısa bir süre içerisinde cihazını yapabiliyor. MR cihazı yapmak istediği zaman onu yapıyor. İHA ve SİHA’larımız zaten dünyada bir örnek teşkil ediyor. Maske konusunda da ortaya çıkabilecek sorunların giderilmesi konusunda da MKEK, aynı zamanda asli görevine de kavuşarak bu makinelerin hızlı bir şekilde üretimini sağladı. Gördüğüm kadarıyla sadece bu makine değil, aynı zamanda tekstilde ihtiyaç olan ve ithal edilen makinelerin büyük bir kısmını da üretime hazır durumda. Sadece savunma sanayinde değil, sanayideki bütün paydaşlarını da yanına alarak ciddi bir şekilde üretim hacmini genişletiyor.” şeklinde konuştu.

Bakan yardımcısı Nebati’ye Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Genel Müdürü Yasin Akdere, Devlet Malzeme Ofisi Genel Müdürü (DMO) Mücahit Özdemir, Kırıkkale Valisi Yunus Sezer, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı ve AK Parti Kırıkkale İl Başkanı Nuh Dağdelen eşlik etti.

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!