Banyo Musluğu Alacaklar 5 Maddeyi Gözden Geçirmeliler
Gündem 71 Editörü • 25 Ekim 2022 22:13
Banyo Musluğu Alacaklar 5 Maddeyi Gözden Geçirmeliler

Yapı malzemeleri gelişen teknoloji ile birlikte farklı tasarım ve renklerle sürekli geliştirilerek ve yenilenerek satışa sunulmaktadır. Estetik görünüşleri ile de adından söz ettiren tasarım ürünler banyo dekorasyonunda göz dolduran önemli parçalardan birisi olmaktadır. Takım veya tek parça olarak tercih edilebilen bu ürünlerin piyasada oldukça fazla çeşit ve modelinin olması alıcının kafasında nasıl bir ürün tercih edeceği konusunda soru işaretleri oluşturmaktadır. Alıcının zorlanmadan kolay tercih yapabilmesi için bauzade.com’dan Emrah Özdemir, banyo musluğu alınırken dikkat edilmesi gerekenleri 5 madde ile şöyle özetlemektedir:

1. Musluk Materyal Malzemesi 

Banyo sürekli nem ve rutubete maruz kalan ortamlardan birisi olmaktadır. Bu sebeple firmalar çok fazla sayıda seçenek üreterek tercihi kullanıcılara bırakmaktadır. Üretilen malzeme seçeneklerinden birisi pirinç olmaktadır. Bakır ve çinkonun karışımından oluşan pirinç, kolay işlenebilir olması sebebiyle ince işlemeler için tercih edilen materyal çeşididir. Bir diğer materyal paslanmaya karşı oldukça dayanıklı olan krom malzemesidir. 

Banyo muslukları su ile teması oldukça fazla olan ürünler oldukları için paslanmaya karşı dayanıklı olması çok önemli bir husus olmaktadır. Sağlamlığı ve uzun ömürlü kullanılabilmesi ile birçok sektörde tercih edilen çelik ise güvenirliği ile yapı malzemesinde sıklıkla kullanılan ürünler arasında yer almaktadır. Çelik gibi sağlamlığı ve sert olması ile kullanıcısını memnun eden bir diğer malzeme türü ise metal ürünler olmaktadır. Parlaklığı ile oldukça gösterişli yapıya sahip olan ürünler bakımı konusunda diğerlerine göre daha uğraştırıcı ve zor olmaktadır. 

2. Tasarım ve Modelinin Doğru Seçilmesi

Banyo dekorasyonu ile musluğun uyumlu olması için seçilen model oldukça önemli olmaktadır. Görünüme oldukça önem veren kullanıcıların tercih ettiği ankastre banyo bataryası modelleri, banyolara çok şık ve modern bir hava katmaktadır. Su ve enerji tasarrufu sağlaması ile sıklıkla tercih edilen termostatik banyo bataryası modelleri suyun sıcaklığının istenilen dereceye ayarlanabilir olması ile kullanıcılara oldukça konforlu bir kullanım sağlamaktadır. Birbirinden farklı teknik özellik ve tasarım ile üretilen ürünler kullanıcıların tercihine sunulmaktadır.

3.Sızdırmaz Olması

Kullanılan musluklarda zamanla yaşanan en büyük sorunlardan birisi su sızdırma problemi olmaktadır. Musluk alımı yaparken kullanıcı markanın bu konuda sağladığı garantiye ve musluğun sızdırma oranlarına dikkat etmesi gerekmektedir.

4.Hijyenik Olması

Musluğun içerisinde bakteri bulundurmayacak antibakteriyel özelliklere sahip olması gerekmektedir. Musluk içerisindeki contanın yağının su ile temas ettiğinde su içerisine sağlığa zarar verecek toksin madde salgılamaması gerekmektedir. 

5. Basınç Düşümlerinde Sorun Yaratmaması

Musluklara gönderilen su basıncı yüksek olmaktadır. Ülkemizde su basıncıyla ilgili sorunlar sıklıkla yaşanmaktadır. Şebeke suyunun basıncının bulunan yere göre değişmesi durumu oldukça etkilemektedir. Basınç değişimleri batarya ömrünün kısalmasına sebep olabilmektedir. Musluk seçimi yaparken basınç teknik özelliklerine dikkat etmek gerekmektedir.