Başkan Yıldırım’dan Danıştay’ın Şantiye Şefliği Kararına Tepki
Gündem 71 Editörü • 28 Eylül 2020 20:56
Başkan Yıldırım’dan Danıştay’ın Şantiye Şefliği Kararına Tepki
Kırıkkale Haber

Teknikerler Derneği Kırıkkale Şube Başkanı Mesut Yıldırım Danıştay’ın şantiye şefliği kararına tepki göstererek; “Teknikerler Yalnız Değildir.” dedi.

Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelik’in bir kısım maddelerinin iptali istemiyle Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği’nin (TMMOB) başvurusuyla açılan davada Danıştay tarafından yürütmenin durdurulmasına karar verildi. Şantiye Şefleri Hakkında Yönetmelik’in 7. maddesinin 9. fıkrasının yürütmesinin durdurulmasına karar verilmesiyle birlikte, tekniker ve teknik öğretmenler şantiye şefliği yapamayacak. Danıştay’ın kararına tepki gösteren Kırıkkale Teknikerler Derneği Başkanı Mesut Yıldırım , “Şantiye şefliği yönetmeliğini sürekli gündeme getirerek teknikerleri alan dışına itmeye çalışan zihniyet, mimar ve mühendislerin haricinde teknik öğretmen, tekniker ve teknisyenlerin çalışma alanı ortadan kaldırmaya yönelik yoğun yargı müracaatı ile birlikte yargımızın gündemini de meşgule yöneltmekte, eksik ve yanıltıcı bilgileri dayanak göstermeye çalışmaktadır” dedi.

“Lise öğrenimi üzerine 2 yıl teknik Ön Lisans eğitimi alarak, toplamda 14 yıl süren eğitim – öğretim sonucunda tekniker yetiştirilmektedir. Teknikerlik öğrenimi, mimar ve mühendislerde olduğu üzere AB ECVET Kredi Sistemi ve Y.Ö.K. Ulusal Yeterlilikler Çerçevesine tabiidir” diyen Yıldırım, “Yargı, mühendislerin ve teknikerlerin eğitim transkriptlerini dikkate almalıdır” ifadesinde bulundu.

İstihdam alanlarında mühendislere kapıların sonuna kadar açıldığını öne süren Başkan Mesut Yıldırım , “Teknikerlerin istihdam dışı bırakılmak istenmesi Meslek Yüksek Okulu eğitimini, teknikerleri tanımamaktan, teknikerlerin nitelik ve liyakatinin yerilmesinden kaynaklanmaktadır” açıklamasında bulundu. Başkan Yıldırım İnşaat Teknikerlerinin yalnız olmadığını arkalarında 4 milyon tekniker olduğunu bildirdi.

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!