Berber Ve Kuaförlere Zabıta Denetimi
Gündem 71 Editörü • 12 Mayıs 2020 09:49
Berber Ve Kuaförlere Zabıta Denetimi

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 21 Martta kapılarını kapatan ilimizdeki berber ve kuaförler 11 Mayıs itibari ile tekrar kapılarını vatandaşlara açtı.

Zabıta ekiplerimizde tekrar açılan berber ve kuaför salonlarında alınması gereken kurallara uyulup uyulmadığını denetledi.

UYULMASI GEREKEN KURALLAR

Belediyemiz Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekipler 21 Mart’ta kapatılan 11 Mayıs itibari ile yeniden açılan berber ve kuaför salonlarında denetlemelerini gerçekleştirdiler. Zabıta ekiplerimiz işletme sahiplerine uyulması gereken kurallar hakkında bilgi verdiler. Berber ve kuaförler, saat 09.00-21.00 saatleri arasında faaliyet yürütebilecek. Bu iş yerlerinde müşterilere randevu sistemiyle hizmet sunumu esas olacak. Bu iş yerleri aynı anda yan yana iki koltukta müşteri kabul edemeyecek, muhakkak bir koltuk dolu bir koltuk boş olacak şekilde hizmet verebilecek. İşyeri içinde en fazla bir müşterinin beklemesine müsaade edilecek. Belirlenen kriterler dışında iş yeri içine müşteri kabul edilmeyecek. İş yerinde çalışanlar muhakkak surette maske kullanacak. Müşteriler ise işlem süresince maske kullanacak ancak yapılacak işlemin özelliğine göre maskeyi çıkarabilecek. Her işlem sonrasında bu temizlik işleminin tekrarlanması sağlanacak. Saç kesimi, yıkama, boyama vb. hizmetler esnasında kullanılan havlu, önlük gibi malzemeler tek kullanımlık malzemeler olacak, ya da her müşteri için ayrı malzeme olması (kişiye özel havlu, önlük vb.) sağlanacak. Hizmet alan müşteri için kullanılan malzemeler gerekli sterilizasyon sağlanmadan kesinlikle başka müşteride kullanılmayacak. İsterlerse kendi kişisel havlu, tarak vb. malzemelerini yanlarında getirebilecekleri hususu randevu aşamasında müşterilere bildirilecek. Berberlerde jilet/ustura ile sakal tıraşı yapılması hizmeti geçici süreliğine verilmeyecek, ancak sakal traşı makine ile kısaltılma şeklinde yapılabilecekleri şekilde bilgi verildi. Ekiplerimiz tarafından yapılan denetimlerde berber ve kuaför esnafının genel itibari ile kurallara uydukları görülürken, vatandaşlarda yapılan uygulamalardan memnuniyetlerini dile getirdiler. Belediyemizce 11 Mayıs öncesi şehrimizde ki tüm berber ve kuaför salonları vatandaşlarımıza daha hijyenik ortamda hizmet vermeleri için dezenfekte edilmiş ve toplam 2000 bin adet siperlik maske ve tıbbi maske dağıtımı gerçekleştirilmişti.

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!