Bitcoin ve PEPE Arasındaki Bu Benzerlik İlgi Çekici!
Gündem 71 Editörü • 22 Ağustos 2023 12:55
Bitcoin ve PEPE Arasındaki Bu Benzerlik İlgi Çekici!
Kırıkkale Haber

2014 yılından beri kripto para haber sitesi olarak hizmet vermekte olan Türkiye’nin ilk kripto para haber kaynaklarından COINTURK, Bitcoin ve popüler meme token PEPE arasındaki benzerliklere dikkat çektiği bir yazı kaleme aldı.

Bitcoin ve PEPE Benzerliği

Elde edilen son verilere göre PEPE ve Bitcoin adreslerinde benzerlik görülüyor ve ilginin arttığı ifade ediliyor. Birer kripto para haber siteleri olan COINTURK ve COINTURK NEWS’te de dile getirildiği gibi PEPE’ye yatırım yapan sadece kısa vadeli adresler değildi. Yapılan açıklamalara göre dikkate değer sayıda Bitcoin (BTC) balinasının da meme coin’e ilgi gösterdiği ifade ediliyor. Nansen’e göre, PEPE ve BTC tutan tüm adreslerin %1,27’si her iki coin’e de sahipti. Toplam dokuz adreste 50.000’den fazla BTC bulunuyordu.

Bunlara ek olarak Hgvmax.eth adlı bir adres hem Pepe hem de Bitcoin’in en önde gelen yatırımcısı olarak dikkat çekiyor. Hgvmax.eth’nin Pepe ve Bitcoin varlıklarının toplam değeri, yazı yazıldığı sırada 650.000 doların üzerindeydi. Bununla birlikte, en önemli cüzdanların, sahipliklerinin 800.000 doların üzerine çıktığı Unibot’taydı.

Bitcoin ve Meme Token’lar

Kripto para piyasasında her ne kadar meme token’lara ilginin azaldığı iddia edilse de veriler farklı durumları ortaya koyuyor gibi görünüyor. Nansen’in verilerine göre, Bitcoin’in en büyük 10 sahibinden dördü de dahil olmak üzere, diğer en büyük Bitcoin sahiplerinin çoğu daha önce Pepe’ye yatırım yaptı ya da halihazırda yatırım yapıyor. BTC ve meme coinler arasındaki ilginç olarak nitelendirilebilecek bu durum bu kripto paralar için geleceğin ne getireceği konusunda bir bağlam sağlayabilir.

Öte yandan yapılan açıklamalara göre sosyal faaliyetler de meme coin’lerin gelecekteki başarısını belirlemede önemli bir role sahip olabilir. PEPE için sosyal etkileşim sayısı %53,4 oranında artmıştı. DOGE için bu artış, sosyal medya platformlarında bahsedilme sayısı bakımından %20,6 ve etkileşim sayısı bakımından %1,1 olmuştu. 

Bunlara ek olarak son günlerde piyasada bir düşüş yaşandığını da unutmamak gerekiyor. Lider kripto para birimi Bitcoin son 24 saat içinde yüzde 7 gibi gözle görülür bir geri çekilme yaşarken Pepe de BTC gibi yüzde 7 oranında düştü. Bunun yanında piyasa değeri bakımından en büyük meme token olan Dogecoin (DOGE) yüzde 7,5 ve piyasa değeri bakımından en büyük ikinci meme token olan Shiba Inu (SHIB) yüzde 8 geri çekilme yaşadı.