Bu Okuldan Mezun Olanların İşi Hazır..!
Gündem 71 Editörü • 26 Temmuz 2020 18:39
Bu Okuldan Mezun Olanların İşi Hazır..!

Kırıkkale’de 2017 yılından itibaren hizmet vermeye devam eden ilk ve tek okul yeni eğitim öğretim döneminde öğrencilerini bekliyor.

Kırıkkale Yeşil Vadi Şehit Musa Saydam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve bünyesindeki Uygulama Oteli ile Teras Vadi Restaurant ve Cafe, birbirinden güzel birçok avantajlarla yeni öğrencilerini bekliyor.

Okul Müdürü Eren Arslan yaptığı açıklamada, 2020-2021 eğitim öğretim dönemine hazır olduklarını belirterek, öğrenciler için ve bölgeye hizmet eden uygulama oteli ile yepyeni bir anlayışla sezona başladıklarını söyledi. Okullarında otelcilik ve turizm programı uyguladıklarını belirten Okul Müdürü Arslan, “Okul olarak ve uygulama otelimiz sayesinde turizm sektörlerine hizmet veren otel, restorant, sosyal tesis, seyahat acentesi gibi işletmelere ara eleman yetiştirmekteyiz.” dedi.

Okul yerleşkesinde çok avantajlı sosyal imkanları öğrenciler için hazır hale getirdiklerini aktaran Arslan, şunları söyledi:

“Okulumuz, Kırıkkale Kızılırmak Mahallesi’nde bulunmakta olup, geniş bir arazi üzerine kurulmuştur. Yerleşkemizde okul binası, öğrenci pansiyonu ve uygulama oteli yer almaktadır. 14 adet derslik, 2 adet mutfak atölyesi, servis atölyesi, bilgisayar sınıfı, kütüphane, fen bilgisi laboratuvarı bulunmaktadır. Okula ait öğrenci pansiyonunda yatılı kalan öğrencilere 3 öğün ana yemek ve 1 ara öğün şeklinde hizmet verilmektedir. Pansiyon odaları 3 er kişilik baza sisteminde olup, banyosu tuvaleti her odanın içindedir. Öğrencilerin barınma, yemek, içme ve ders çalışma ihtiyaçları için en iyi şekilde donatılmıştır.

-“Uygulama oteli daha da kapsamlı hale getirildi.”

Uygulama oteli 30 odalı, 75 yatak kapasiteli olup, konferans salonu, restoranı ve geniş bahçesi ile Kırıkkale’ye dışarıdan gelecek misafirlere hizmet verebilecek durumdadır.
Uygulama otelinde kamu kurumları ve özel sektörden gelen taleplere göre konferans, çalıştay, toplu yemek gibi organizasyonlar düzenlenmektedir. Otelin bünyesinde açılan Teras Vadi Restaurant & Cafe haftanın 7 günü serpme kahvaltı ve ızgara çeşitlerinden oluşan menüsü ile yine her kesimden misafirlerine hizmet vermektedir.

Okulda teorik dersleri alan öğrenciler gerek öğrenim sırasında, gerek staj döneminde uygulama otelinde çalışarak mesleki becerilerini de geliştirmektedirler.

Okulun bünyesinde iki farklı alanda eğitim öğretim yapılmaktadır;

-Yiyecek İçecek Hizmetleri Alanı:

Otel, restoran, kafeterya, pastane, toplu beslenme kurumları gibi yerlerde temizlik ve sağlık kurallarına uygun olarak yiyecek ve içeceklerin servise hazır hâle getirilip, müşteriye sunulduğu hizmet alanıdır. Bünyesinde aşçılık, servis elemanlığı ve pastacılık gibi dallar içermektedir. Bu alandan mezun olan öğrenciler otel, restoran veya diğer toplu beslenme alanlarında aşçı veya aşçı yardımcısı olarak çalışabilmektedir.

-Konaklama ve Seyahat Hizmetleri Alanı:

Konaklama hizmetleri alanında eğitimli ve nitelikli iş gücüne ihtiyaç duyulmaktadır. Bu alanda meslekî eğitim almış kişiler; otel, motel, tatil köyü, sosyal tesis, misafirhane gibi konaklama işletmelerinde çalışabilir. Konaklama hizmetleri alanında resepsiyon ve kat hizmetleri birimi olmak üzere iki birim yer almaktadır.

-Öğrencilerin Staj İmkânları

Okulda teorik ve uygulamalı eğitimlerini alan öğrenciler lise 2. sınıf ve lise 3. sınıf bitiminde iki yıl üst üste yaz döneminde işletmelerde beceri eğitimine giderler. Yaz dönemi staja giden öğrenciler Mayıs ayının başından Eylül ayının sonuna kadar yaklaşık 5 ay boyunca 5 yıldızlı otellerde kendi alanlarıyla ilgili bölümlerde çalışırlar. Bu çalışmaları süresince asgari ücretin yüzde 60’ı oranında net maaş alırlar. Bu dönemde öğrenciler hem mesleki bilgi ve becerilerini geliştirmekte hem de para kazanmaktadırlar.

-Mezuniyet Sonrası

Okuldan mezun olan öğrenciler kendi alanlarıyla ilgili 2 yıllık veya 4 yıllık üniversite programlarına müracaat edebilmektedirler.

Bu programlar;
– Gastronomi ve Mutfak Sanatları
– Aşçılık
– Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik
– Konaklama İşletmeciliği
– Seyahat İşletmeciliği
– Turist Rehberliği gibi alanlardan oluşmaktadır.

Mezun olduktan sonra kendi alanında çalışmak isteyenler daha önce staj yaptıkları oteller veya başka oteller tarafından talep edilmekte ve yine turizm bölgelerindeki 5 yıldızlı otellerde veya mutfağı bulunan her türlü yiyecek içecek işletmesinde çalışabilmektedirler. Ayrıca kamu veya özel sektörde yemek hizmeti verilen işletmelerde de iş bulma olanakları mevcuttur.

Turizm sektöründe her yıl çok sayıda yetişmiş eleman ihtiyacı bulunmakta olup, okuldan mezun olan ve kendini iyi yetiştiren bütün öğrenciler mutlaka iş bulabilmektedirler. Ayrıca sektörde belli bir süre çalışan kişilerin kısa süre içinde bulundukları işletmede üst kademelere yükselmeleri ve aylık gelirlerinin de bu doğrultuda artması mümkündür.”

-“Teras Cafe 100 kişiye aynı anda hizmet verme kapasitesine sahip.”

Uygulama oteli olarak hem vatandaşlara hem de eğitim camiasına ve özellikle de öğrencilere önemli kazanımlar sağladıklarını belirten Okul Müdürü Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Göreve geldiğim ilk günlerde kurumumuzu daha da geliştirerek kurumumuza tamamen kendi kaynaklarımızla bir teras cafe açmayı düşündük. Çevre düzenlemeleriyle birlikte çok güzel bir mekan oldu. Oldukça güzel dönüşler alıyoruz. Özellikle gençlerimizin bir uğrak yeri haline geldi. Vatandaşlar yoğun bir şekilde bu mekana gelerek hem yemeklerini yiyebiliyor, hem de dinlenme imkanı buluyorlar. Bu sayede öğrencilerimiz de bu mekanda meslekleriyle ilgili ayrıca bir deneyim kazanıyorlar. Uygulama oteli olarak gelirlerimiz de artmış durumda. Bir avantajımız da burada hem teorik hem de pratik eğitim alan çocuklarımız, ileride yapacakları mesleklerin eğitimlerini de alıyorlar.”

1595455293_k_30112753_mudur Bu Okuldan Mezun Olanların İşi Hazır..! 1595455300_uygulama_oteli Bu Okuldan Mezun Olanların İşi Hazır..! 1595455303_okul_1 Bu Okuldan Mezun Olanların İşi Hazır..! 1595455310_dsc_1126 Bu Okuldan Mezun Olanların İşi Hazır..!

Anadolu Medya

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!