Bulunduğumuz Yerde Kıbleyi Bulma
Gündem 71 Editörü • 20 Şubat 2024 23:31
Bulunduğumuz Yerde Kıbleyi Bulma

Kıbleyi bulmak için araştırma yapanlar genel olarak şu sorular ile arama motorlarında sorunlarına çare aramaya çalışmışlardır. Kıble nerede? Kıbleyi göster? Kıble hangi yönde? Kıble neresi? Kıbleyi nasıl bulurum? Kıble hangi tarafa bakar? Kıble nasıl bulunur?

Şimdi bu suallere kıble yönü ve kıbleyi bulma yöntemleri hakkında bilgi veren bir yazı ile cevap vermeye çalışacağız. Namazın bir şartı olan kıble, namaz için yönelmemiz gereken Mekke’deki Kabe cihetini ifade eder. Namaz ancak Kabe’ye doğru yani kıble yönüne doğru kılınır. Ülkemizde, kıble doğu illerinde güneye doğru, batı illerinde ise hafif güneydoğu yönündedir. Pratikte kıble yönünü bulmak isteyenler bazen çatıdaki uydu antenlerinin yönüne bakarak kıbleyi belirleyerek namazlarını kılarlar. Ancak bu yöntem, kıble yönünü hassas bir şekilde belirlemeye imkan tanımaz. Kıble yönü konusunda hassasiyet gösterenler ise farklı araştırmalar yapmaktadır.

Kıble yönünü hassas bir şekilde belirlemek isteyenler için, internette yayın yapan kıble bulma servislerini kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Bulunduğunuz yerin kıble yönünü gösteren çevrimiçi haritalar ve Qibla Finder gibi Google Maps alt yapıları kullanan servisler önerilmektedir. Qibla Finder Google Maps altyapısını kullanarak çevrimiçi olarak kıble yönünü bulmanızı sağlar. Cep telefonunuzun konum özelliği aktifken Qibla Finder’a girdiğinizde, bulunduğunuz yer hızlı bir şekilde çevrimiçi harita üzerinde belirlenir. Online harita üzerinde konumunuzla Kabe arasına çizilen kıble yönü hattıyla kıble yönünüzü kolayca bulabilirsiniz. Bunun için online haritadaki kıble yönü hattınızı etrafınızdaki evler, sokaklar vb. referans noktalarına uygulayarak kıble yönünüzü kolaylıkla belirleyebilirsiniz.

Eğer kıbleyi pusula ile bulmak istiyorsanız iki şeye ihtiyacınız olacaktır: bir pusula (manyetik pusula) ve bulunduğunuz yerin kıble derecesi. Qibla Finder, çevrimiçi haritalar üzerinde kıble yönü hattınızın yanı sıra konumunuz için kıble derecesini de sağlar. Pusula için kıble derecesini öğrenmek için Qibla Finder servisini kullanabilirsiniz. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, Qibla Finder ile kıble yönünüzü hassas bir şekilde belirleyebilirsiniz.

KAYNAK: https://www.qiblafinder.org