Can Kıraç’ın Torunu Kimdir?
Gündem 71 Editörü • 29 Aralık 2022 21:06
Can Kıraç’ın Torunu Kimdir?

22 Mayıs 1927 yılında Ankara Etimesgut’ta dünyaya gelen Can Ata Kıraç, daha küçük yaşlarda felsefeye ve spora ilgi duymuştur. Ülkemizin tanınmış karakterlerinden biri olan bu ünlü kişi, yazar, iş insanı ve yönetici olarak toplumumuzda öne çıkmıştır. Hem kendisi hem de ailesi tanınmış olan Can Ata Kıraç, KOÇ Holding bünyesinde 41 yıl yöneticilik yapmıştır. 1987-1993 arasında VKV Vehbi Koç Vakfı İdare Heyeti üyesi olarak görev üstlenmiştir. Kendisi ve ailesi çok tanınmış olan bu iş insanı, tanınmış akrabaları ile ülkemizde her zaman aktif görevler almıştır.

Günümüzde iz bırakmış olan iş insanı, hayatı boyunca çok hareketli ve aktif bir kimliğe sahip olmuştur. Babası Ali Numan Bey ise Atatürk Orman Çiftliğinde Ziraat mühendisi olarak görev yapmıştır. Sonrasında Ali Numan Bey 1927 yılında Amerika’ya gitmiş ve 1931 yılında geri dönmüştür. Bu sayede ülkemizden Amerika’ya giden ilk ziraat mühendisi olmuştur. Hayatı boyunca spordan kopmamış olan ünlü iş insanı, Bahçeşehir ve Acıbadem kolejlerinde lisanslı olarak basketbol oynamıştır. Hayatı boyunca spor ile iç içe yaşayan Can Ata Kıraç, günümüzde halen bu alanda sözü geçen tecrübeli bireyler arasında yer almıştır.

Can Ata Kıraç babasının meslek icabı görevleri sebebiyle Eskişehir’de 10 yıl kalmıştır. Çocukluğunun önemli bir kısmı burada geçmiş ve bu dönemlerde tarım ile ilgili çalışmalar yapıp bilgi edinmiştir. 1946 yılında Galatasaray lisesinden mezun olan ünlü iş insanı, 1950 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ni bitirmiştir.

1950-1991 arasında 41 yıl KOÇ Holding bünyesinde çalışan ünlü iş insanı zamanlar yüksek tecrübe ve birikime ulaşmıştır. Okul sonrasında Koç Ticaret AŞ Otomobilcilik Şubesi’nde göreve başlayan Can Ata Kıraç bu şubede Bernar Nahum gibi bir ustanın yanında çırak olarak çalışmış ve önemli bir gelişim fırsatı elde etmiştir.

Babası Ali Numan Kıraç, Eşi Atav Kıraç, kızı Aslı Kıraç, oğlu Ali Numan Kıraç, gelini Ebru kıraç ve kardeşi İnan Kıraç’tır. Yazarlık süreçlerinde ise 1995 yılında baskıya giren Anılarımla Patronum Vehbi Koç, 2004 yılında baskıya giren Anılar Olaylar ve Kolajlı Taşlamalar ünlü iş insanının yazarlık ürünü olarak piyasaya sürülmüştür. Spor, felsefe, iş ve yazarlık konusunda çok tecrübeli bir birey karşımıza çıkmıştır.

1957 yılında Koç Grubunun ortaklığını yaptığı Egemak şirketine müdür yardımcısı olarak gönderilmiştir. 1958 yılında ise müdür olarak buradaki görevine devam etmiştir 1963 yılında Koç Holding’in kurucu ortakları arasına girmiştir ve bu süreçte İstanbul’a gitmiştir. 1968 yılında ise İstanbul’da Koç Holding Otomotiv Grubu’nda hizmete başlamış ve burada görev yapmıştır.  1973 yılında Koç Holding İcra Komitesi görevine başlayan uzman iş insanı 1982 yılında Koç Holdingin Otomotiv Grubu başkanı olma başarısını elde etmiştir.

Bu birikim sonucunda 1991 yılında siyasete girmesi tavsiye edilse de Can Ata Kıraç bunu düşünmemiştir. Mehmet Gündem tarafından yazılan Can Kıraç Antika Adam ve Can Kıraç Eldivensiz Adam kitapları ise Can Kıraç’ı daha yakından tanıma konusunda insanlara önemli fırsatlar vermiştir.

Ali Numan Kıraç ve Ebru Kıraç’ın çocukları olan Yasemin ve Can Ata Kıraç, Can Kıraç’ın torunu olarak bilinmektedir. Saygın bir ailenin bireyi olmanın elbette getirdiği önemli zorunluluklar vardır. İyi bir eğitim ve seviyeli bir iş hayatı ise bu sorumluluklar arasında önemli bir yere sahip durumdadır. Gerek eğitim gerekse de örnek yaşam ile beraber Can Ata Kıraç ailesi ve toplum için örnek kişi olma mücadelesi vermiştir.