Chat GPT Nedir? Nasıl Kullanılır? Chat GPT Türkçe Rehberi
Gündem 71 Editörü • 26 Şubat 2023 00:04
Chat GPT Nedir? Nasıl Kullanılır? Chat GPT Türkçe Rehberi

Chat GPT, çevrimiçi müşteri hizmetleri için Open AI tarafından oluşturulan bir AI chatbot otomatik oluşturma sistemidir.

Chat GPT’nin tam açılımı, Chat Generative Pre-Trained Transformer’dır. Google Bard’ın en büyük rakibi olacağına inanılıyor.

Bu haber içeriğinde Chat GPT’yi nasıl kullanacağınızı öğrenin, Chat GPT’yi kullanmak için adım adım eksiksiz bir kılavuzu sizin için hazırladık.

ChatGPT Nedir?

Chat gpt nedir

Basit bir dille ChatGPT, San Francisco merkezli startup OpenAI tarafından geliştirilen ve web tarayıcılarında herkesin kullanımına açık olan yapay zeka destekli bir sohbet robotudur. Chat.openai.com olan web sitesinde kullanılabilir. ChatGPT, büyük dil modeli olan LLM tarafından desteklenmektedir. Bu, chatGPT’nin insan benzeri tepkileri anlama yeteneğine sahip olduğu anlamına gelir.

Chat GPT kısa sürede AI dünyasında yeni bir küresel yarışı tetikledi. Kasım 2022’de piyasaya çıktı ve o zamandan beri iş dünyasının çok konuşulan bir parçası oldu. ChatGPT’yi benzersiz yapan nedir? ChatGPT sizinle çok bilgili bir kişiyle konuşuyormuşsunuz gibi sohbet edebilir. Chat GPT sizinle tarih, felsefe, kültür vb. konularda sohbet edebilir. Bunun yanı sıra en sevdiğiniz şarkıcının sözlerini oluşturabilir, kod yazmanıza yardımcı olabiliceğiniz birçok işlemi yapabilirsiniz.

Chat GPT Login

Chat GPT’ye kaydolmak için mevcut e-posta kimliklerinizden ve cep telefonu numaranızdan birini kullanabilir ve ardından kaydı tamamlamak için bu kolay adımları uygulayabilirsiniz. Tutarlı ve sınırsız erişime ihtiyacınız varsa Chat GPT fiyat seçeneklerinin artık profesyonel bir plan içerdiğini unutmayın .

 Aşağıdaki adımlar şunlardır:

 • Bir tarayıcıda oturum açma sayfasına gidin.
 • Bir AI hesabı oluşturun, kaydol’a tıklayın ve e-posta kimliğinizi girin; örneğin, bir Gmail kimliğiniz varsa ve ardından Google’a tıklarsanız, otomatik olarak Google hesabınıza kaydolur.
 • Ardından, devam düğmesine basın ve doğrulama için cep telefonu numaranızı ister.
 • Ardından cep telefonu numaranıza bir kod gelir ve kod almak için sizden ücret alabilir.
 • SMS aktivasyonuna gidin. Kaydolun ve giriş yapın
 • Sağ üst köşede, bakiyenin altında yeniden şarj etmek için bakiye yükleme seçeneğini seçin.
 • Sonunda aşağı kaydırarak bazı seçenekleriniz var. Şarj etmek için tıklayın.
 • Şarj ettikten sonra, ana sayfaya geri dönün ve arama kutusunda Al hizmetlerini bulun.
 • Alışveriş sepeti düğmesine basın. Ülke kodlu cep telefonu numaranız belirtilir.
 • Bu cep telefonu numarasını kopyalayın ve Chat GPT cep telefonu numarası doğrulama bölümüne girin. Sms ile kod gönder.
 • Bir kod alırsınız. Bu senin doğrulama kodun. İşlemi tamamlamak için Open AI kutusuna bu kodu girin.
 • Kayıt olmanızın ana nedenini seçin. Mesela, özellikleri keşfetmek için kullanıyorum.
 • Başarısızlık durumunda başka bir ülkenin cep telefonu numarasını değiştirip tekrar deneyin.  

ChatGPT Nasıl Kullanılır?

ChatGPT web sayfası basittir ve sonuçların doldurulacağı bir alan ve sayfanın altında kullanıcıların soru yazması için bir metin kutusu içerir. Sorularla başladık, ancak OpenAI mümkün olan en iyi sonuç için bir ifade girmenizi önerir.

Örneğin “güneş sisteminin nasıl yapıldığını açıklayın” girilmesi, “güneş sistemi nasıl yapıldı” sorusuna göre daha fazla paragrafla daha ayrıntılı bir sonuç verecektir, ancak her iki sorgulama da oldukça ayrıntılı sonuçlar verecektir. Ayrıca, belirli sayıda paragraf içeren bir makale veya bir Wikipedia sayfası için daha spesifik giriş istekleri seçeneğiniz de vardır. “Mary Shelley’nin Frankenstein’ını anlatan dört paragraflık bir kompozisyon yazınız” talebiyle son derece ayrıntılı bir sonuç aldık.

Yeterli bilgi varsa, jeneratör komutları doğru ayrıntılarla yerine getirecektir. Aksi takdirde, ChatGPT’nin boşlukları yanlış verilerle doldurma olasılığı vardır. OpenAI, bu örneklerin nadir olduğunu belirtiyor. Marka ayrıca ChatGPT’nin şu anda “2021’den sonraki dünya olayları hakkında sınırlı bilgiye” sahip olduğunu belirtiyor.

Buna rağmen, tarayıcınızı kapatana veya önceki isteklerinizi silmek için ileti dizisini sıfırlayana kadar sorguları sürekli olarak girme seçeneğiniz vardır. Ayrıca ChatGPT’yi karanlık modda veya aydınlık modda kullanma seçeneğiniz de vardır.

ChatGPT Makale Yazmak İçin Kullanılabilir Mi?

ChatGPT’nin kullanımı, birçok izleyicinin AI’nın gücünün arama motorlarından roman yazmaya kadar her şeyi nasıl değiştireceğini düşünmesiyle tartışmalarla doluydu.

Öğrenciler için kompozisyon yazmak, ChatGPT’nin nerede sorun haline gelebileceğinin en bariz örneklerinden biridir. ChatGPT bu makaleyi o kadar iyi yazmayabilir, ancak makale yazmak için kullanımı özellikle kolay geliyor.

ChatGPT’nin Geleceği Nedir?

Hiç şüphe yok ki teknoloji dünyası şu anda ChatGPT’ye takıntılı hale geldi ve yakın zamanda da yavaşlamıyor. Modelin bir sonraki yinelemesi olan ChatGPT-4’ün, ChatGPT’nin doğruluğunu ve kapasitesini önemli ölçüde artıracağı tahmin ediliyor. 

ChatGPT Kimin?

Chat GPT, Open AI tarafından geliştirilen bir yapay zekâ robotudur. Open AI’nin CEO’su Sam Katmandır ve Chat GPT 30 Kasım’da piyasaya sunulmuştur. Günümüz itibariyle Chat GPT 1 Milyondan fazla kullanıcıya ulaşılmıştır.

ChatGPT Nasıl Çalışır?

ChatGPT, özünde büyük bir dil modelidir ve kullanıcı isteklerine şaşırtıcı derecede insani gelebilecek bir dilde yanıt vermek için, genellikle internetten kazınmış çok büyük bir metin külliyatını analiz etmek için algoritmalar kullanır.

ChatGPT Ücretli Mi?

Chat GPT Kullanmak ücretsizdir fakat yazılım geliştikçe ve beta sürüm değiştikçe Chat GPT kullanımının ücretliye dönme ihtimali bulunmaktadır fakat bu karar OPEN AI tarafından verilebilecek bir karardır.

ChatGPT Türkçe Kullanılıyor Mu?

Evet. ChatGPT istediğiniz dil seçeneği ile kullanmanız mümkündür.