CNC Torna Nedir?
Gündem 71 Editörü • 20 Aralık 2022 00:25
CNC Torna Nedir?

İnsan gücü yeterli olmayabilir. Bilhassa endüstride insan gücünün yetersiz kalmasına sıklıkla rastlanır. Bu gibi hallerde, teknolojinin avantajları devreye girer. Teknoloji; sunmuş oldukları ile neredeyse her sektörü avantajlı hale getirir. Birtakım aletler ve makineler sayesinde hem zamandan hem de emekten tasarruf edilir. Bahsettiğimiz özelliği sağlayan araç gereçlerden birisi de cnc torna! Gelin, CNC tornanın özelliklerine yakından bakalım! 

CNC Torna Hakkında Bilinmesi Gerekenler

CNC torna; dönen bir iş parçası üzerinden faaliyetlerini gerçekleştirmekle beraber kesici bir takım ile süreci şekillendirir. Söz konusu takım ile talaş kaldırma işlemini yapması mümkündür. CNC torna; en çok merak edilen araç gereçlerden birisidir. Bilgisayar destekli sayısal kontrollü takım tezgahları olarak bilindiğini söylemek gerekir. 

2020’li yıllarda olduğumuz şu günlerde torna tezgahlarının öneminin ve işlevselliğinin sürekli olarak arttığını söyleyebiliriz. Bilhassa CNC torna ile uzun süre seri üretim yapabilmek mümkündür. Ayrıca, üretim sürecinde hem zamandan hem de emekten tasarruf elde edilir. Bir başka deyişle, tüm işler; uygun maliyetli, hızlı ve sorunsuz olacak şekilde gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra, CNC torna, birçok alanda kullanılır. Bilhassa metal, ahşap, plastik, pleksi ve kompozit gibi yüzeylerde sıklıkla kullanılmasına rastlanır. Söz konusu yüzeylerde başta kesim olmak üzere delme, tornalama ve delik büyütme işlemleri de sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilir. Ayrıca, ürün; kısa sürede biten işlemlerin ardından sorunsuz bir şekilde sahibine teslim edilir. 

Birçok insan CNC tornadan haberdar olsa da bu tezgahın hangi sektörlerde kullanıldığını merak eder. Bu noktada, CNC tornanın Türkiye’deki neredeyse her sektörde kendisine yer bulduğundan bahsedebiliriz. Bilhassa ülke ekonomisi adına hayati öneme sahip olan otomotiv, petrol ve doğal gaz, tıp, havacılık, elektronik, madencilik, enerji santralleri, gemi yapımı ve iş makineleri, çelik ve kağıt fabrikaları gibi alanlarda CNC torna kullanıldığından bahsedebiliriz. 

CNC Tornanın Avantajları Nelerdir? 

CNC torna; birçok avantaja sahip olmasından mütevellit yukarıda bahsettiğimiz üzere çok sayıda sektörde kendisine yer bulur. Sıfır alımı yapılabilecek bir makine olması ciddi bir avantajdır. Bu sayede, CNC torna; eskiyen tezgahların yapabileceği işleri titizlikle gerçekleştirilir. Bu durum; CNC tornanın çok daha düzgün ve kısa sürede biten işleri yapabilmesini mümkün kılar. Ayrıca, endüstri adına önem taşıyan zaman açısından da ciddi bir tasarruf elde edilir. 

Freze Tezgahı Nedir? 

Freze tezgahı ile CNC torna arasında birtakım ortak özellikler yer alır. Her ikisi de iş parçalarından talaş kaldırma işlemini yerine getirir. Çok sayıda işlemin tek bir tezgah üzerinden yapılabilmesini sağlaması ile öne çıkar. Ayrıca, frezeleme işlemi; tıpkı CNC tornanın çalışma prensibinde olduğu gibi takım çevresinde bulunan dişlerden yardım alınarak gerçekleştirilir. Freze tezgahı; çok sayıda alanda kendisine yer bulur. Bilhassa endüstride ve okullarda kullanıldığından bahsetmek gerekir.