Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni Düzenlendi
Gündem 71 Editörü • 17 Eylül 2020 19:19
Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni Düzenlendi

Kırıkkale Valiliği tarafından düzenlenen “Devlet Övünç Madalyası ve Beratı Tevcih Töreni”, Valilik Konferans Salonu’ nda gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde gazilere ve şehit ailelerine teslim edilmek üzere Kırıkkale Valiliğine gönderilen Devlet Övünç Madalyaları ve Beratlarının Tevcihi Töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından şehitler için dua edildi.

Pandemi dolayısıyla alınan tedbirler kapsamında düzenlenen Törene Vali Yunus Sezer, Garnizon Komutan Vekili Tolga Topbaşoğlu, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Vali Yardımcıları Emin Alıcı, Yasin Özcan, İl Jandarma Komutanı, J. Kd.Alb. Uğur Özmen , İl Emniyet Müdürü Günter Şenses, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, şehit yakınları, gaziler ve yakınları katıldı.

Törende bir konuşma yapan Vali Yunus Sezer, Devlet Övünç Madalyasının, millete yapılmış olan fedakârlığın, gösterilen kahramanlığın bir nişanesi olduğunu belirtti ve şunları kaydetti:

“ Üstün vazife anlayışı içinde bir an olsun çekinmeden, gözünü kırpmadan bu Aziz Millet için feragat ve fedakârlık gösteren aziz şehitlerimizin yakınları ve kahraman gazilerimize Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları ve onun adına Devlet Övünç Madalyası ve Beratlarını tevcih edeceğiz.

Bu öyle bir veska ve nişanedir ki; Şehitlerimizin ve Gazilerimizin çocukları ve torunları gururla ve onurla taşıyacak, bahsedecek ve yaşayacak.

Bu millet hayatını maddi değerler üzerinden tanımlamış bir millet değildir. 15’liler Çanakkale’ye niye gitmişlerse, İzmir’de Hasan Tahsin ilk kurşunu hangi duyguyla sıktıysa, Fethi Sekin’de bu fedakârlığı aynı duyguyla yapmıştır.

İster Fethi Sekin gibi trafik polisi, ister komando, ister özel harekat, ister 15 Temmuz gecesi sokağa inen ve şehit olan kuaför, akademisyen, çaycı, teknisyen.. Hangi meslekten ve görevden olursa olsun, bu milletin duygusu, maneviyatı aynı olduğu için biz bu coğrafyada bin yıldır ayakta kalabilmiş bir milletiz.

Coğrafyamızda varlığımızı; cesaretiyle dünyayı kendilerine hayran bırakan ecdadımıza, aziz şehitlerimize ve kahraman gazilerimize borçlu olduğumuzu biliyoruz. Onlar sayesinde bu kutsal vatan topraklarında yaşıyor, minarelerden ezan sesi dinliyor ve göklerde şanlı bayrağımızı gururla izliyoruz.

Bu vesileyle aziz şehitlerimiz ve kahraman gazilerimize bu devlet ve milletin bekası için yapmış oldukları feragat ve fedakarlık için bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.

Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, tarihimiz boyunca hak yolunda ve vatan uğruna şehit düşmüş, gazi olmuş bütün ecdadımızı, evlatlarımızı rahmet,minnet ve şükranla anıyorum.” dedi.

Konuşmasının ardından Vali Yunus Sezer;

Şehit Uzman Çavuş Mehmet Türken’in eşi Yeliz Türken ve ikiz çocukları Yağız Yaşar ve Çınar Salih Türken’e,

Şehit Jandarma Uzman Çavuş Yahya Şen’in babası Emrullah Şen’e,

Şehit Sözleşmeli Er Emre Güngör’ün babası Cebrail Güngör’e,

Şehit Uzman Er Şevket Çetin’in babası Doğan Çetin’e,

Gazi Albay Cihan Sanlı’ya,

Gazi Piyade Uzman Çavuş Arif Bozdaş’a,

Gazi Polis Memuru Berhan Sarıyar’a, Devlet Övünç Madalyası ve Beratını takdim etti.

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!