Dezenfektan Nedir? Ne İşe Yarar?
Gündem 71 Editörü • 12 Ekim 2021 08:57
Dezenfektan Nedir? Ne İşe Yarar?
Kırıkkale Haber

Dezenfektan gözle görülmeyen virüs, bakteri, mantar ve alg gibi mikroorganizmaların üremelerini engelleyen ve büyümesini tahrip eden kimyasal bir maddedir. Yani dezenfektan demek tamamıyla sterilizasyon manasına gelmez. 

Dezenfektanlar mikroorganizmaları tamamen öldürmez fakat sağlığa bozulacak ürünlerin kalitesine herhangi bir zarar vermeden en düşük seviyeye düşürür. Günümüzde koronavirüs gibi pek çok salgın hastalığın artarak devam ettiği bu süreçle dezenfektan kullanımı giderek artmaktadır.  

Kimyasal maddeler içerdiğinden dezenfektan ellerde tahrişe yol açabilir. Elinize dezenfektan uygulandığınızda herhangi bir yere dokunmadan ve kuruması için sallamadan elinizin kendiliğinden kuruması için bekleyiniz. 

Dezenfektan Nerelerde Kullanılmalıdır?

Dezenfektanlar genelde hastane, okul gibi hijyenik olması gereken yerlerde veya toplu taşıma araçlarında ve toplumun yoğun olarak bulunduğu yerlerde kullanılır. Gün içinde de ellerimizde sıklıkla kullanırız. 

Bulaşıcı hastalıkların kol gezdiği yerlerde ve sonrasında dezenfektan kullanımı çok önemlidir.  Mikroorganizmaların var olabileceği her yer temiz ve hijyenik olmalıdır. Özellikle bulaşıcı hastalıkla mücadele edenlerin dokunduğu, gezdiği her yer dezenfekte edilmeli ve burada çalışan sağlık personeli de temizlenmelidir. Siz de dezenfektan kullanımı ile ilgili bilgi edinmek için https://www.kozmela.com/dezenfektan sayfasını ziyaret edebilirsiniz.