Din Görevlisi Ses Sistemi İle Komşularına Evlerinde Teravih Namazı Kıldırıyor
Gündem 71 Editörü • 4 Mayıs 2020 04:21
Din Görevlisi Ses Sistemi İle Komşularına Evlerinde Teravih Namazı Kıldırıyor
Kırıkkale Haber

Kırıkkale’nin Çalılıöz Mahallesinde yaşayan İsa Selci, ikamet ettiği apartman dairesinde kurduğu ses sistemi ile ailesinin yanı sıra yakın komşularına da cemaatle teravih namazı kıldırıyor.

Kırıkkale’de 3 oğlu ve eşi ile birlikte cemaatle namaz kılan İsa Selci’nin sesini duyan komşudaki kadın kapıyı aralayarak o da namaz kıldıran imama uydu.

Koronavirüs tedbirleri kapsamında camilerde cemaatle teravih namazı kısıtlanması sebebiyle Selci de herkes gibi 3 oğlu ve eşi ile birlikte evinde cemaat yaparak teravih namazı kılmaya başladı. Namaz kılarken Selci’nin okuma sesini duyan yakın komşusu Semahat Şahin de sesi duyunca niyet edip imama uyarak ilk teravih namazını tamamladı. Daha sonra apartmanda olayın duyulmasının ardından 3 komşu dairedeki kişiler de decemaatle teravih namazı kılmak istediklerini Selci’ye ilettiler.

Selci de, sesin daha iyi duyulabilmesi için komşularının evlerine kablo ile hoparlör düzeneği kurdu. Sosyal mesafenin de korunduğu uygulamadan namaza dahil olan komşular oldukça memnun kaldı.

Okuma sesini duyan komşularının kendisine uyduklarını anlatan Selci, yaptığı açıklamada, “İlk gün biz eşim ve çocuklarımla beraber 5 kişi cemaatle namaz kılarken haliyle ses dışarı çıkıyor. Komşular bizim sesimizi işitiyorlar. Yan ve alt komşumuz ses az gelmesine rağmen tekbir seslerini işittikleri için bize uyarak namaz kılmışlar. Namaz bittikten sonra namaz kıldırma noktasında ricada bulundular. Ben de bir düşüneyim, değerlendireyim dedim. İstişarelerde bulundum. Kıldırılabilir, kıldırılamaz anlamında. Neticede ses sitemiyle odalara birer hoparlör ayarlayarak dairelerde namaz kılmaya ikinci gün itibariyle başladık. Ve namazlarımızı bu şekilde kılıyoruz. Komşularımız bu noktada memnun kalıyorlar. Dua ediyorlar. Biz onların duasına talibiz. Ramazan ayı camilere gidemiyoruz. Camilerimize gidemediğimiz için de en azından evlerde teravih namazı kılınsın. Teravih atmosferi yaşansın diye komşularımızla böyle bir namaz noktasında kara aldık ve beraberce kılıyoruz. Allah kabul etsin. Koronavirüs büyük risk olduğundan dolayı tedbirler alınması noktasında bilgiye sahibiz. Çok hassas ve dikkatliyiz. Ön taraftakiler de uymak istediler. Arka tarafa dairelere geçmek istediler. Fakat biz kesinlikle olmaz. Herkes dairesinde kılmalıdır. Siz imamın önünde olduğunuz için siz kendi başınıza kılacaksınız, bu taraftakiler imama uyarak cemaatle namaz kılacaklar diye tembih ettik. Bu noktada bize gönül koyanlar da oldu. Ancak sağlık çok önemli. Tedbirlere uyarak bu namazlarımızı kılıyoruz.” dedi.

Kapıyı araladıktan sonra imama uyarak teravih namazı kıldığını söyleyen komşulardan Semahat Şahin, “Tam ezan bitti benim namaz yerim burası. Namaza durdum baktım hocamın sesini duydum. Hemen kapıyı bu kadar ayarladım, hocama uydum teravihi kıldım o gün. Akşam da rica ettim o da kabul etti namaza başladık. Allah bin kere razı olsun. İşi rast gelsin. Hocam küçük mikrofon getiriyor, bırakıyor. Biz ona sesini duyuyoruz uyuyoruz hocamıza. Allah razı olsun.” ifadelerini kullandı.

Teravih namazına katılan komşulardan Yasemin Demirci de, “Burada kiracıyım 3 senedir. Zaten beraber çalışıyoruz hastanede. Ben de sağlık personeliyim. Bir rica ettik. Zaten normalde de kılıyorduk. Rica ettik. Camilere gidemiyoruz virüsten dolayı. Allah razı olsun kabul etti. Böyle bir imkan sundu bize. Küçük mikrofonlarla onun talimatıyla kılıyoruz. Allah kabul ederse. Her gün getiriyor. Oraya koyuyor saatinde Biz de ona uyuyoruz namazımızı.” diye konuştu.

Anadolu Medya

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!