Doğal Taş Nerelerde Kullanılır?
Gündem 71 Editörü • 31 Ağustos 2022 14:51
Doğal Taş Nerelerde Kullanılır?

Doğal taşlar, binlerce yıldır farklı kültürlerde, şifa verici yönleri ile kullanılan taşlardır. Herhangi bir kimyasala maruz kalmadan, doğada yer alan bu taşlar, içerdikleri faydalarla bir anlamda doğal şifa mucizeleri barındırmaktadır. Farklı özellikler sunması ile bilinen doğal taşlarla ilgili merak edilen konulardan biri ise doğal taşların kullanım alanlarıdır. Doğal taşlar nerelerde kullanılır sorusunu, seaymarket.com’dan Aykut Bulunmaz yanıtladı.

Doğal taş üretimi takı modelleri

Bulunmaz, doğal taşların kullanım alanlarıyla ilgili olarak şunları söyledi:

Doğal taşların her biri farklı şifalı özellikler sunan bir yapıda. Günümüzde doğal taşlar farklı alanlarda kullanılıyor ve ilgi görüyor. Doğal taşların; pozitif enerji veren, cilde iyi gelen ve radyasyona karşı koruma sağlayan yönleri göz önünde bulundurulduğunda bu gayet normal. Meditasyonda kullanılmasının yanı sıra ev dekorasyonunda da tercih edilen doğal taşlarda özel üretim takı modelleri en çok ilgi gören konseptler içinde yer alıyor. 

Aventurin taşı kolye ya da mercan kolye gibi doğal taş içeren takı modellerinin her biri eşsiz özellikler barındıran modeller. Aventurin taşı elektromanyetik kirliliğe karşı etkili olmasının yanı sıra, stresi azaltan, psikolojik rahatsızlıklara iyi gelen ve kalp sağlığına iyi gelen bir taştır. Bununla birlikte mercandan üretilen takı modelleri de ruhsal anlayışı güçlendirmenin yanı sıra konsantrasyon eksikliğini gideren, dengenin korunmasını sağlayan ve nazara karşı etkili olan takılar arasındadır. Her iki doğal taş da faydalı şifalı etkilerinin yanı sıra görsel olarak şık konseptleri ile de dikkat çekici modellerdir. 

Evlerde dekoratif amaçlı doğal taş kullanımı

Doğal taşların en yaygın kullanıldığı alanlar içinde evlerde dekoratif amaçlı kullanım da yer alıyor. Doğal taşların, farklı renk konseptleri sunmasının yanı sıra yaşam alanlarında göz alıcı bir tarz sunması da doğal taşları bir adım öne çıkaran konular arasında bulunuyor. Aynı zamanda oğal taşların manevi faydaları beraberinde belli taş modellerine evlerde yer vermeyi popüler hale getirdi. Stresi azaltmak, ev ortamında radyasyon gibi etkilere karşı bir önlem almak, huzurlu bir ortam yaratmak adına doğal taşlar çok tercih edilen dekoratif parçalar arasında. Hangi doğal taşlar evlerde tercih ediliyor dendiğinde ise birçok yanıt mevcut.

Akik taşı, ametist taşı, akuamarin taşı, aventurin taşı, jasper ve kuvars taşı gibi doğal taş ürünleri, her biri hem insan doğası için hem de bulunulan ortamda ciddi faydalar yaratan öğeler içinde. Bu nedenle, doğal taşlar takı için kullanılmasının yanı sıra aynı zamanda dekoratif amaçlı olarak da ilgi görüyor. Yüzük, kolye, bileklik gibi takı formlarında tercih edilebilen doğal taş modelleri, evlerde dekor amaçlı olarak tercih edilen taş seçeneklerinde ihtiyaç duyulan taş türünün farklı renk ve formlarını keşfetmek ve kullanmak mümkün.