Doğru Mobilya Tekerleği Nasıl Seçilir?
Gündem 71 Editörü • 29 Mayıs 2024 10:19
Doğru Mobilya Tekerleği Nasıl Seçilir?

Mobilya tekeri satın almadan önce dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, tekerlerin taşıması gereken yük kapasitesidir. Mobilya üzerinde taşınması gereken ağırlığın fazlalığı, tekerlek modelinin dayanıklılığı kadar ön plana çıkmaktadır. Bu sebeple mobilya yükü göz önünde bulundurularak dayanıklı teker modellerinin seçilmesi gerekir. Mobilya tekerleği için dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur zemin türünün uygunluğudur. Kullanılacak alanın zemin yapısı tekerlek seçmekte önemli faktördür. Örneğin sert zeminlerde tercih edilen tekerlek modelinin daha sert olması gerekmektedir.

Mobilyaların taşınabilir olması işlevselliğini artırmak için muhteşem bir çözüm yoludur. Ancak teker seçeneklerinin fazla olması ile bu durum kafa karıştırıcı hale gelebilir. Mobilya tekerleğinin montajı, dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biridir. Yapısına uygun özelliklerin bulunması gerekir. Tekerin doğru bir şekilde monte edilememesi durumunda, mobilyanın stabilitesini olumsuz etkiler. Bu sebeple montaj esnasında gerekli önlemleri almak kaçınılmamalıdır.

Mobilya Kullanımında Teker Kullanımı

Mobilya tekerleği, farklı çaplarda, ölçülerde ve genişliklerde üretilmektedir. Teker göbeğinin mobilya ayağına uyumlu olması gerekmektedir. Sığması ve tekerlek yüksekliğinin zeminden yüksekte olmasını sağlamak önemlidir. Mobilyaların taşıyacağı ağırlık kapasitesinin dikkate alınması gerekir. Ne kadar ağırlık taşıyacağı göz önünde bulundurularak seçilmelidir. Çünkü tekere fazla yük binmesi ile teker kırılabilir ve mobilya zarar görebilir. Farklı zemin türleri üzerinde farklı teker modelleri bulunmaktadır. Sert zemin tercih edildiği esnada tekerin sert kauçuk özelliğine sahip olması gerekir. Yumuşak zeminli seçimlerde yumuşak kauçuk ya da köpüklü teker tercih edilmelidir. Teker seçiminde fren sisteminin belirlenmesi oldukça önemli bir noktadır. Eğimli zeminlerde tercih edilen alanlarda frenli teker modelleri tercih edilmelidir.

Mobilya Tekerinde Estetik Görünüm

Mobilya tekerleği, farklı renk ve tasarımlar üzerinden üretimi sağlanmaktadır. Mobilyalara uyumlu görünüm ve şıklık katılabilmesi açısından uyumlu görünümlü ürünleri tercih edilmesi gerekir. Kullanım amacına göre sabit ya da 360 derece dönen tekerlek arasından seçim yapılabilir. Manevra kabiliyetinin sağlanması gereken durumlarda dönen tekerlek daha pratik olacaktır. Tekerteker.com üzerinden tüm tekerlek modellerine kolayca ulaşabilirsiniz. Geniş ürün yelpazesiyle birlikte güvenilirliği ön planda tutmaktadır. Satın alınan veya üretilen mobilya türüne uygun, zemin tipi dikkate alınarak taşıma kapasitesinin de göz önünde bulundurulması gerekir. Bununla birlikte fren sistemine yönelik teker ürünlerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz.