Dolma Kalem
Gündem 71 Editörü • 28 Temmuz 2021 19:42
Dolma Kalem

Sıvı bazlı mürekkep haznesi bulunan uçlu kalem türüdür. Divite benzemektedir, ancak divitten farkı mürekkep haznesine sahip olmasıdır. Ayrıca mürekkebe batırmaya gerek duyulmamaktadır. Mürekkep kaleme hazneden bir kanal yardımıyla geçer. Yer çekimi yardımı ve kılcal olması sayesinde sayfaya yazılır. Haznenin mürekkep ile doldurulabilmesi için iki yöntem vardır. Birincisi ya elle doldurulur ya da piston gibi işlevi olan dahili bir mekanizma ile emilmesi sağlanır.

Kullanımı çok daha kolay olan tükenmez kalem icadına kadar dolma kalem kullanımı bir statü sembolüydü. Amerika Birleşik Devletlerinde tükenmez kalem tüketicinin kullanımına sunulduğunda 28 bin adet civarında rekor bir satış yapmıştır. Ancak bu satış asla diğerinin kullanımının verdiği keyfi karşılamadığı anlaşılmış ve zaman içerisinde tükenmez kalem kullanımı bu kişiler için azalır.

Nitelikli Hediye: Dolma Kalem

Kullanıcıları için yazı yazmak bir keyiftir. Bu kişilere dolma kalem hediye etmek kendilerini ayrıcalıklı hissetmelerini sağlamaktadır. Günümüzde pek çok kişi hala daha kullanımını bir statü sembolü olarak görmektedir. Kalemin kullanımı ritüel gerektiren bir işlemdir. Kişiye özel ve özgü bir alışkanlıktır. İmzanın veya yazı stilinin daha estetik ve dikkat çekici görünmesini sağlamaktadır.En güzel ve çeşitli kalemlerin bulunduğu site https://www.guvensanat.com/dolma-kalemler adresidir.