Dünya Kalp Günü’nde Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi Kardiyoloji Uzmanından Uyarı; Az ve Sık Beslenin
Gündem 71 Editörü • 29 Eylül 2022 19:28
Dünya Kalp Günü’nde Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi Kardiyoloji Uzmanından Uyarı; Az ve Sık Beslenin

Kırıkkale Yüksek İhtisas Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. İbrahim Halil İnanç 29 Eylül Dünya Kalp Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

Dr. İnanç açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

Kalbimiz oldukça önemsenmesi gereken ancak bir o kadar ihmal ettiğimiz organımızdır. Dünya da maalesef önlenebilir birçok sebebe bağlı olarak insanlar kalp hastalıklarından dolayı hayatını kaybediyor.

Kalbimize bakmak ve egzersizi hayatımızın önemli bir rutini haline getirmek vücudumuz ve kalbimiz için yapacağımız en önemli çalışmadır. Egzersiz kilo verdirici etkisinin yanı sıra kan basıncını, kan şekerini, kolesterol değerlerini düzenler ve kalp hastalıklarından ölüm riskini belirgin bir şekilde azaltmaktadır. Özellikle 40 yaşından sonra belirli aralıklarla kan şekeri, kolesterol değeri, tansiyon ölçtürmek ileri yaşlarda yaşanacak sorunları erken belirlemede önemli rol almakta, ailede çok erken yaşlarda kalp krizi öyküsü mevcut ise de bu testleri 40 yaşından önce de yaptırmanın yaşam kalitesi açısından önemli olacağı bilinmektedir.

Beslenme alışkanlıkları olarak sebze ve meyve ağırlıklı beslenilmesi kalp açısından verimli olurken, kırmızı eti haftada bir, balıketini ise istediğiniz kadar tüketebilirsiniz. Tek öğünde aşırı beslenmekten kaçınılmalı, az ve sık beslenmeye dikkat edilmesi önemlidir. Doktorunuzun size önerdiği ilaçları aksatmamaya dikkat etmeli ve sigaradan uzak yaşamaya devam edilmelidir. Bilinmelidir ki, sigara kalp ve beyin damarlarında tıkanmaya nende olarak kalp krizi ve ölümlerin en önemli nedenidir. Bu duygularla tüm hastalarımızın dünya kalp gününü kutluyor, saygılarımı sunuyorum.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!