“Dünya Yürüyüş Günü” Kapsamında Yürüyüş Yapıldı
Gündem 71 Editörü • 3 Ekim 2019 19:43
“Dünya Yürüyüş Günü” Kapsamında Yürüyüş Yapıldı

Kırıkkale İl Sağlık Müdürlüğü tarafından 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü olması nedeniyle Kırıkkale Büyükşehir Parkı’nda bir dizi etkinlik yapıldı.

Konu ile ilgili İl Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada; “3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü olması nedeniyle vatandaşlarımızı bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından çeşitli etkinlikler yapılmaktadır. Günümüzde toplumun fiziksel aktivite konusunda bilgi düzeyinin yetersiz olması, fiziksel aktivitenin sağlık için öneminin yeterince anlaşılamaması ve giderek daha hareketsiz bir yaşam tarzının benimsenmesi, toplumda obezite, kalp-damar hastalıkları, hipertansiyon, diyabet, osteoporoz gibi kronik hastalıkların görülme sıklığını arttıran önemli nedenlerden biri olmuştur. Fiziksel hareketsizlik dünya genelindeki ölümlerin dördüncü önde gelen risk faktörü olarak belirlenmiştir.”

“Bu yıl 3-4 Ekim Dünya Yürüyüş Günü Etkinliği, çocukluk çağı obezitesini ön plana çıkaracak konsept çerçevesinde hazırlanmıştır. Obeziteye neden olduğu bilinen çok sayıda faktör içinde, aşırı ve yanlış beslenme ve fiziksel aktivite yetersizliği en önemli nedenler olarak kabul ediliyor.Bu faktörlerin yanı sıra genetik, çevresel, nörolojik, fizyolojik, biyo-kimyasal,sosyo – kültürel, psikolojik pek çok faktör birbiriyle ilişkili olarak obezite oluşumuna neden oluyor. Şişmanlık yalnız vücutta aşırı yağ toplanması değil, çeşitli metabolizma ve kalp-damar hastalıklarına sebebiyet veren, şeker hastalığı için risk oluşturan bir durumdur.Bununla mücadele,bilinçli olma ve örgütlenmeyle mümkündür. “Günlük yaşamı mümkün olduğunca aktif geçirmek sağlıklı bir yaşamın ilk adımıdır.”
Fiziksel aktiviteden daha fazla yarar elde edebilmek ve sağlığı koruyup geliştirebilmek için düzenli olarak yapılmalı ve yaşamın bir parçası haline getirilmelidir.” ifadelerine yer verildi.

Gündem 71 Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!