E-ticaret Altyapısını Oluşturan Unsurlar Nelerdir?
Gündem 71 Editörü • 28 Eylül 2022 11:30
E-ticaret Altyapısını Oluşturan Unsurlar Nelerdir?

E-ticaret sitesi yazdırma, açık kaynak kodlu yazılımlar ve hazır e-ticaret alt yapıları online alışveriş sitesi kurmak isteyen kişilerin sıklıkla tercih ettiği yöntemlerdir. Bu yöntemler arasında yer alan e-ticaret alt yapılarına daha fazla ilgi gösterilmektedir. Çünkü e-ticaret alt yapıları bir markanın e-ticaret sitesi kurmasını kolaylaştıran ve e-ticaret süreçlerini daha kolay yönetmesine olanak tanıyan alt yapılardır. 

E-ticaret altyapısı, e-ticaret süreçlerini yönetmeyi kolaylaştıran belirli unsurların bir araya gelmesi ile oluşturulan yazılımlardır. Alt yapı seçme sürecinde ise markalar çoğu zaman bu unsurları göz önünde bulundurarak hareket etmektedir. 

E-ticaret Altyapısını Oluşturan Unsurlar Nelerdir adlı bu yazımızda e-ticaret paketleri içerisinde yer alan özelliklerden bahsedeceğiz. Siz de yazımızı inceleyebilir ve e-ticaret altyapısını oluşturan unsurlar hakkında bilgi alabilirsiniz. 

SSL Sertifikaları

E-ticarette güvenliğin sağlanması için belirli sertifikalar bulunur. Bu sertifikalardan birisi SSL sertifikalarıdır. SSL sertifikaları, e-ticaret sitelerini ziyaret eden kullanıcıların gizliliğini sağlayan ve onları koruyan bir sertifika türüdür. Bu nedenle profesyonel e-ticaret alt yapılarının içerisinde bulunan ve e-ticaret altyapısını oluşturan unsurlar arasında yer alır. 

Destek

E-ticaret’e yeni başlayan kişi ve işletmeler çoğu zaman site kurma ve sipariş yönetim sürecinde yardıma ihtiyaç duyar. Bu nedenle profesyonel hizmet veren e-ticaret alt yapıları içerisinde destek sistemi bulunur. 

E-ticaret alt yapıları içerisinde yer alan destek sistemi 7 gün 24 saat boyunca verilen bir hizmettir. Bunun yanı sıra müşterilerin e-ticareti öğrenme ve sitelerini yönetme sürecinde e-ticaret altyapı sağlayıcı firmalar düzenli olarak ücretsiz e-ticaret eğitimleri de verir. 

İndirimli Kargo Fırsatı

E-ticaret ile internetten satılan her ürünün müşteriye gönderilmesi gerekir. Bu nedenle e-ticaret firmaları çoğu zaman kargo firmaları ile anlaşma yaparak uygun fiyatlı kargo gönderimi yapar. Külhancılarının profesyonel hareket etmesini sağlamak isteyen e-ticaret alt yapıları ise bu noktada onlara indirimli kargo fiyatlarından yararlanmasına yardımcı olur.

Kampanya Türleri

E-ticaret siteleri üzerinden ürün ve hizmet satışlarını artırmak için markaların kampanyalar düzenlemesi gerekmektedir. Bu nedenle e-ticaret altyapısını oluşturan unsurlardan biri de kampanya modülleridir. Kampanya modülleri sayesinde markalar e-ticaret kampanyalarını hızlı ve profesyonel bir şekilde düzenleme fırsatı yakalamaktadır. 

SEO Uyumluluğu 

E-ticaret altyapısı içerisinde önem verilmesi gereken bir diğer nokta da SEO çalışmaları ve SEO uyumluluğudur. E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren kişilerin müşterilerine ulaşabilmek ve Google’da ön plana çıkmak için SEO çalışmaları yapması gerekmektedir. Aksi takdirde seo çalışmaları yapılmadığı zaman markaların dijital pazarlama çalışmalarına ayıracağı bütçe artış göstermektedir.

Bu nedenle e-ticaret altyapısı seçimi yapacak olan kişi ve işletmeler alt yapıları oluşturan unsurlar içerisinde bulunan SEO uyumluluğuna da önem vermelidir. Böylece markanızın ihtiyaçlarına en uygun olan e-ticaret alt yapılarını bulabilir ve bu altyapıları kullanmayı tercih ederek SEO çalışmalarında başarılı olabilirsiniz.

Sanal Pos Entegrasyonu 

E-ticaret siteleri üzerinden yapılan alışverişlerin tahsilatı genellikle kredi kartı ya da banka kartı gibi ödeme yöntemleri ile gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle e-ticaret. Alt yapılarının içerisinde sanal pos entegrasyonunu kolaylaştıracak özelliklerin var olması beklenmektedir. Bu nedenle e-ticaret altyapısı seçimi yaparken e-ticaret alt yapılarını oluşturan sanal pos entegrasyonlarının alt yapılar içerisinde yer almasına özen gösterebilir ve böylece doğru bir e-ticaret alt yapısı seçebilirsiniz.

Güçlü Raporlama Yapısı

E-ticaret firmalarını büyütmek isteyen kişi ve işletmelerin sürekli olarak e-ticaret raporlarına ihtiyacı bulunur.

  • Sipariş 
  • Ürün
  • Kar ve Zarar
  • Ödeme
  • İçerik Raporları 

Gibi rapor türleri markaların e-ticarette başarılı olup olmadıklarını anlamalarını sağlayan rapor türleridir. Bu nedenle profesyonel e-ticaret altyapısının içerisinde çoğu zaman e-ticaret firmalarının bu raporlara kolayca ulaşmasını sağlayan raporlar özelliği bulunmaktadır. Sizler de markanız için e-ticaret altyapısı seçerken bu tür raporların olup olmadığını göz önünde bulundurmaya özen gösterebilirsiniz.

Dijital Pazarlama Modülleri

E-ticaret alt yapısını oluşturan unsurlardan birisi de dijital pazarlama modülleridirler-ticaret sektöründe faaliyet gösteren kişi ve işletmeler hedef kitlelerinde yer alan kişilere ulaşmak ve satışlarını artırmak için SEO, arama motoru reklamcılığı, E-mail marketing, Influencer Marketing gibi dijital pazarlama çalışmaları yapmaktadır. Markaların işini kolaylaştıracak dijital pazarlama modülleri ise çalışmalarını hızlı bir şekilde yapmalarına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle e-ticaret sitesi kurmak isteyen her kişi ve işletmenin e-ticaret altyapısı seçerken bu modüllerin var olup olmadığına önem vermesi gerekmektedir.

Ticimax ile E-Ticaret’teki İhtiyaçlarınıza Kolayca Ulaşın

E-ticaret sektöründe faaliyet gösteren markaların en çok tercih ettiği e-ticaret altyapısı olan Ticimax ile sizler de sitenizi kurabilir ve bir e-ticaret alt yapısında olması gereken tüm özelliklere anında ulaşabilirsiniz.