Eau De Parfum ve Eau De Toilette Arasında Fark Var mıdır?
Gündem 71 Editörü • 28 Şubat 2023 21:29
Eau De Parfum ve Eau De Toilette Arasında Fark Var mıdır?

Parfüm, gündelik ya da özel zamanlarda hoş kokusu ile insanalrın kullanmayı sevdikleri bakım ürünleridir. Hafif ya da ağır karışımları, çok çeşitli zaman ve mekanlarda kullanım olanağı sunmaktadır. Parfüm genel olarak EDT ve EDP farklı türleri ile tercih edilmektedir.

Parfüm söz konusu olduğunda Eau De Parfum nedir, Eau De Toilette nedir şeklinde sorular sorulmaktadır. Eau De Parfum ile Eau De Toilette arasındaki fark da sıklıkla araştırılır.

Eau De Toilette Nedir?

Toilette, günlük kullanımı yaygın bir parfümdür. Günlük olarak 4 ya da 5 saat kadar kalıcılık sağlamaktadır. Genellikle daha hafif kokulardır çünkü koku konsantresi oranı düşüktür. Bu oran %5 ile %15 arasında değişiklik gösterir. Hafif özelliğiyle işyerinde de kullanımı uygundur. Günlük olarak kokuya hassasiyeti olan insanların da rahatsız olmayacağı biçimde, rahatlıkla kullanılabilir. Eau Toilette nemli ve sıcak havalarda daha iyi etki göstermektedir. Kuru ve temiz cilde kullanılması gerekir. Çok satılan kadın parfümleri arasında EDT ürünler daha fazladır.

Eau De Parfum Nedir?

EDP içeriğinde koku bileşeni konsatrasyonunun daha fazla olduğu parfümlerdir. Dolayısıyla da daha ağır kokmaktadır. Koku konsantresi %15 ile %20 arasında değişiklik göstermektedir. Daha çok özel gecelerde tercih edilmesi gereken vücut kokularıdır. EDP parfümler, daha kalıcıdır. Soğuk havalar için kullanımı daha çok tercih edilmektedir.

Eau De Parfum ve Eau De Toilette arasındaki fark, bileşenlerinde koku konsantre oranından kaynaklanır. Toilette daha hafif bir kokudur ve hafif kokulu çiçekler ve aromalarla üretimi tercih edilmektedir. EDT’ ler daha sık kullanılan parfüm türü olmakla birlikte ağır ve uzun ömürlü parfüm tercih edenler için Eau De Parfüm vazgeçilmezdir. Afrodizyak etkili kadın ve erkek EDP parfümleri çarpıcı aromalarıyla oldukça özel hediyelik eşyalardır.