Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi Kırıkkale’de Uygulamaya Başladı
Gündem 71 Editörü • 30 Mart 2022 09:06
Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi Kırıkkale’de Uygulamaya Başladı

Kırıkkale’de uygulamaya başlayan Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) denetimlerine Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Uğur Atar katıldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığınca imzalanan protokol çerçevesinde, egzoz muayenesi yaptırılmayan araçları trafikte otomatik belirleyecek Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) Kırıkkale’de de uygulanmaya başlanıldı.

Egzoz muayenesi yaptırmayan araçlar, trafikte durdurulmadan Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) ile otomatik olarak tespit edilebilecek. Çevre ve Şehircilik Kırıkkale İl Müdürlüğü bünyesinde denetim aracında bulunan EGEDES, yol güzergahlarında sabit veya gezici olarak faaliyet gösterecek. Araçlar ise Mobil Plaka Tanıma Sistemi ile okunarak egzoz emisyon ölçümünü yaptırıp yaptırmadığını anında tespit edecek.

Çevre ve Şehircilik Kırıkkale İl Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada,”İl Müdürümüz Uğur Atar, Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) hakkında açıklamalarda bulunarak sahada araç sahiplerine sistem hakkında bilgiler verildi. Deneme aşamasında olan bu uygulama ile Egzoz muayenesi yaptırmayan araçlar, trafikte durdurulmadan Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) ile otomatik olarak tespit edilebilecek. Müdürlüğümüz Denetim aracımıza montajı yapılan Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES), yol güzergahlarında sabit veya gezici olarak faaliyet gösterecek olup araçların plakaları Mobil Plaka Tanıma Sistemi ile okunarak egzoz emisyon ölçümünü yaptırıp yaptırmadığı anında sorgulanacak ve birkaç saniye içerisinde araç görüntüsü ile beraber raporlanabilecek olup test çalışmaları devam etmektedir.” ifadesi kullanıldı.

gundem71.com – Kırıkkale Haber Merkezi

KIRIKKALE'DE HABERiN KALBi BURADA ATIYOR!