En Etkili Stres Tedavisi: Dondurma
Gündem 71 Editörü • 25 Haziran 2022 01:21
En Etkili Stres Tedavisi: Dondurma
Kırıkkale Haber

Çok stresli bir gün mü yaşadınız? Yoksa canınızı sıkan farklı bir sorun mu var? Hiçbir şey yolunda gitmediğinde ve konuşacak kimse kalmadığında, bir kaşık alın ve en sevdiğiniz dondurmanın tadını çıkarın. Dondurmanın ruh halinizi neden ve nasıl yükseltebileceğini hiç merak ettiniz mi?

Beyin mide asitlerinizle karıştığında tatlı ve yağlı dondurma çözeltisine tepki verir. Bu nedenle kendinizi depresif, üzgün ya da endişeli hissettiğinizde dondurma yemek birçok farklı fayda sağlar.

Dondurma yemek vücudunuzu duygusal ve fiziksel olarak etkileyebilirken aynı zamanda iyi bir vitamin kaynağıdır. Dondurma, A, B6, B12, C, D ve E vitaminlerini içerir. Şaşırtıcı bir şekilde, dondurma, kanın pıhtılaşmasını önlediği bilinen K vitamini ile doludur. Bu vitaminlerin yanı sıra dondurma, tiamin, riboflavin ve niasin gibi diyet takviyeleri için de harika bir kaynaktır.

Diğer süt ürünleri gibi, dondurma da kalsiyum ve fosfor dahil olmak üzere harika bir mineral kaynağıdır. Dondurmadaki fosfor, kadınlarda PMS ve ruh hali değişimlerini önlemeye yardımcı olur. Kalsiyum ise kemiklerin güçlü ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Ayrıca böbrek taşı geliştirme risklerini azaltmaya yardımcı olur. 

Dondurma sadece iyi bir besin kaynağı değildir, aynı zamanda inanılmaz bir enerji kaynağı sağlar. Dondurma, bir kişinin enerjisini artırmaktan sorumlu yağlar, proteinler ve karbonhidratlar içerir. Bununla birlikte, birkaç ekstra kilo almanıza yardımcı olabileceğinden, dondurmanın ölçülü olarak yenmesi gerekir. 

Dondurmanın ana bileşeni, L-triptofan açısından zengin olan süttür. L-triptofan, sinir sisteminin rahatlamasını sağlayan doğal bir sakinleştiricidir. Böylece üzüntü, depresyon, stres ve kaygıyı uzaklaştırmanıza yardımcı olur. L-triptofan ayrıca uykusuzluk semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir. 

Dondurma sinir sistemini sakinleştirmeye yardımcı olurken, trombotonin için bir uyarı sağlar. Bu, insanlarda mutluluk ve heyecanın tetiklenmesinden sorumlu olan aynı zamanda stres ve huzursuzluk hissini azaltmaya yardımcı olan hormondur. Zihni ‘uyandırıcı’ etkisi olduğu bilinen dondurma sabah uyanır uyanmaz yenildiğinde beyni şok ederek aktif hale getirir ve zihinsel kapasitelerin artmasına yardımcı olur. Başka bir deyişle, sabah uyandıktan hemen sonra dondurma yemek, zihinsel sağlığınızı önemli ölçüde artırır ve beyninizi, gün boyu zihinsel olarak uyanık olmanızı sağlayacak düzeye getirir.

Dondurma Hakkında Bilmek İstediğiniz Her Şey

Çok önemli bir şekilde, tüm dondurmalar aynıdır, çünkü hepsi muhteşemdir ve yüzünüze bir gülümseme getirmesi garantilidir, ancak bir saniyeliğine düşünün, hepsine dondurma adı verilen çok, çok farklı türde ürünler var ama görünüşü, hissi ve tadı birbirinden çok farklıdır.

Dondurma, süt, krema, şeker ve diğer tatlardan yapılan yumuşak dondurulmuş bir tatlıdır. Dondurmanın nereden geldiğine dair farklı efsaneler ve kaynaklar vardır. Bazılarına göre, dondurmanın kökeni Pers’te MÖ 550’ye kadar uzanır. O dönemde dondurmalar, küçük parçalar halinde ezilmiş şekerli buzlu sudan, üzerine malzeme ve meyve serpilerek yapılıyordu. Bazılarına göre dondurmayı ilk olarak Roma İmparatoru Neron tanıtmıştır. Çikolatalı dondurma vanilyadan önce icat edilmiş olmasına karşın vanilya daha popüler bir lezzettir.

Lezzetli ve serinletici bir besin olan dondurmanın temel bileşenleri arasında; süt, yağ, şeker ve stabilizatörler bulunur. Kaliteli bir dondurma üretebilmek için dondurma üretiminde kullanılan tüm malzemeler üst düzey kaliteli olmalı ve bu malzemelerin her birinin doğru oranlarda kullanılmasına özen gösterilmelidir. Bunların yanı sıra önemli olan diğer bir konu ise dondurma üretiminde kullanılan yağın miktarı, niteliği ve kaynağıdır. Dondurmanın kalitesini belirleyen diğer etkenler arasında hacim artış miktarı ve buz kristallerinin yapısı da yer almaktadır.

Dondurma yalnızca yaz aylarında değil her mevsim zevkle tüketilen bir besindir. Her geçen gün yeni ve farklı çeşitleriyle karşımıza çıkan dondurma bu sayede farklı damak zevklerine sahip olan herkesin kalbini fethetmeyi başarmaktadır. Ancak birbirinden lezzetli dondurma çeşitlerinin üretiminde farklı malzemeler kullanılıyor olması dondurma çeşitlerinin her birinin kalorisinin farklı olmasının temel nedenidir. Yoğunlukta karamel, fındık, fıstık gibi ürünlerin olduğu dondurma çeşitleri genellikle daha yüksek kalori değerlerine sahiptir. Dondurma besin değerleri açısından çok zengin bir besin maddesidir ve doğru miktarlarda tüketilmesi halinde sağlık açısından birçok fayda sağladığı bilinmektedir.

Hazz sektörünün lider ismi olarak macaron, dondurma, çikolata ve daha birçok özel lezzeti en kaliteli, sağlıklı, güvenilir ve ekonomik fiyatlı olarak müşterilerine ulaştırmayı hedefler. Markanın tüm ürün kategorilerinde farklı damak zevklerine hitap edecek prestijli ürünler yer alır. Bu doğrultuda Hazz doğallığa, tazeliğe, kaliteye ve lezzete üst düzeyde önem veren bir marka olma özelliğine sahiptir. En özel lezzetleri üretmek için ürünlerini en kaliteli ham maddelerden ve en özel reçetelerle üretir. Siz de birbirinden özel ve sıra dışı Hazz lezzetlerini markanın online satış platformunu ziyaret ederek inceleyebilir ve Hazz lezzetlerine giden en kestirme yola adım atabilirsiniz. Dilediğiniz macaron, dondurma ve diğer Hazz ürünlerini alışveriş sepetinize yalnızca tek bir tıkla ekledikten sonra Hazz’ın güvenli ödeme yöntemleri aracılığıyla satın alım işleminizi tamamlayabilirsiniz.