En İyi Balkan Turu Rotası
Gündem 71 Editörü • 21 Aralık 2022 21:19
En İyi Balkan Turu Rotası

Balkan ülkelerinde tatil yapmak sizlere muhteşem deneyimler yaşatabilir. Farklı medeniyetlere ev sahipliği yapmış ülkelerin yer aldığı Balkanlar’da yeni yerler keşfetme, doğal güzellikleri yakından görme ve eşsiz mutfak kültürünü tanıma şansı bulacaksınız. İster sevdiklerinizle ister bireysel tatil planınız için ilk yapmanız gereken ise iyi bir Balkan turu rotası çıkarmak.

Gezip gördüğünüz yerler hakkında sizlere bilgiler veren bir rehber, gezilerinizi daha verimli hale getirebilir. Bunun yanı sıra sizin için hazırlanan bir gezi rotasına ayak uydurmak, tatilinizi kolaylaştırarak konforunuzu artıracaktır. Bu nedenle Balkanlar tatili için, kapsamlı şekilde hazırlanan tur fırsatlarını mutlaka değerlendirmenizi öneririz. Makedonya’dan Sırbistan’a, Bosna Hersek’ten Kosova’ya kadar Karpatların her bir köşesini Balkanlar tatil turları eşliğinde keşfedebilirsiniz.

Balkan Turunda İlk Durak Arnavutluk

Arnavutluk; keşfedilmeyi bekleyen büyük bir hazine. Oldukça ekonomik olması da turistler için büyük avantaj. Olağanüstü kumsallarının yanı sıra UNESCO mirası kasabaları, enfes doğası ve misafirperver insanları ile tatilinize renk katacak herşeyi barındırmakta. Ülkenin başkenti Tiran, Dajti Dağları eteğinde, düz bir ovaya kurulu konumuyla batıdan doğuya uzanan Lana Nehri’ne ev sahipliği yapmakta. Göz alıcı manzaraları seyrettikten sonra İskender Bey Meydanı’na giderek turistik cazibe merkezlerine göz atabilirsiniz. Sonrasında ise başkentin en popüler bölgesi Blok’a geçerek renkli caddede alışveriş yaparak, restoranlarını deneyimleyerek veya kafede oturup bir şeyler içerek zamanınızı geçirebilirsiniz. Bunların yanı sıra UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmiş Berat’ı ziyaret edebilir, tarih kokan sokaklarında zamanda yolculuk yapabilirsiniz.

Gizli Hazineler Ülkesi Bosna Hersek

500 yıl Osmanlı hakimiyetinde kalmış olan Bosna ve Hersek, barındırdığı tarihi eserleri ve muhteşem doğasıyla çok fazla ilgiyi hak etmekte. Bosna Hersek’in Mostar şehri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Tarihi Mostar Köprüsü ile ünlenmiştir. Mimar Sinan’ın öğrencisi Mimar Hayreddin tarafından 1566’da yapılmış olan köprü, yüzyıllar boyunca kentin Boşnak ve Hırvat bölgelerini birbirine bağlamış. Eşsiz mimarisi ile alkış toplayan köprü gezi mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Tabi Mostar’a gidince renkli çarşısına da uğramayı ihmal etmeyin. Hediyelik eşya dükkanları, yerel lezzetler sunan lokantaları ile çarşı oldukça hareketlidir. Koski Mehmet Paşa Camii, Osmanlı döneminden kalma Müslüm Bey Konağı ve Biscevica Evi, Bakırcılar Çarşısı, Eski Köprü Müzesi ve Tara Kulesi Mostar’da görmeniz gereken diğer yerler arasında.

Doğa Harikası Güzellikler ile Balkan Turu

Balkanlar’ın gizli kalmış doğal hazineleri arasında Kravitse Şelaleleri ilk sırada gelmekte. Ormanlık bir bölgede, 30 metre yüksekten birkaç kol şeklinde görkemiyle akan bir şelale, ziyaretçilerde ben buraya daha önce neden gelmedim algısı oluşturmakta. Yeşil ağaçların suyayansıması ile ortaya çıkan eşsiz manzaralara eşlik eden şelale kartpostal görüntüsü vermekte. Mostar’ın 43 km güneyinde yer alan şelaleler, Bosna gezi rotanıza eklemeniz gereken duraklardan. Bir diğer doğal güzellik ise Buna Irmağı olmakta. Irmak kenarında yer alan mağaranın girişine kurulmuş Blagay Tekkesi kendine hayran bırakmakta. Dik bir kireçtaşı kayalığının altındaki oyuktan fışkırırcasına akan ırmağın ağzında kurulu olan yapı, oldukça fotojenik görünmekte. Tekkenin karşısında, nehir kenarına kurulmuş balık restoranlarından manzarayı fotoğraflayarak keyif dolu Balkan gezinize devam edebilirsiniz.