En Kullanışlı, Kaymayan Eşarp Kumaş Çeşitleri ve İsimleri
Gündem 71 Editörü • 23 Ekim 2023 19:20
En Kullanışlı, Kaymayan Eşarp Kumaş Çeşitleri ve İsimleri

Oldukça fazla çeşidi bulunan eşarp ve şalların bazılarını kullanırken şeklini uzun süre koruması ve kaymaması açısından memnun kalırken bazılarını kullanırken çok uğraştırıcı olduklarını düşünebilirsiniz. Bu durum eşarp yada şalın üretimi sırasında kullanılan kumaş yapısı ile alakalıdır. Bazen de bonenizle alakalı olabilir. 

Bu nedenle doğru bone ile doğru eşarp kumaşını seçerek özellikle dışarıda zaman geçirdiğiniz vakitlerde sorun yaşamadan, görünümünüz ile ilgili endişelenmeden, rahat olabilmeniz için farklı eşarp kumaş tiplerini tanımanız gerektiğini düşünüyoruz. Bu içeriğimizde en kullanışlı, kaymayan eşarp kumaş çeşitleri ve isimlerinden detaylı bir biçimde söz edeceğiz. 

Keten Kumaş Eşarplar 

Günlük kullanım dahil her ortamda tercih edebileceğiniz keten kumaş eşarplar hafif ve tok yapısı ile ön plana çıkar. Kaymaya meyilli olmayan bu kumaş yapısı aynı zamanda dört mevsime uygun olup yazları terleme, kışları üşüme gibi sorunlara yol açmaz. Ancak kırışmaya çok eğilimli olduğundan daha sık ütü isteyebilir ve ütülerken çok dikkatli davranmanız gerekebilir. 

Ömrünü kısaltmamak adına çamaşır makinesinde keten kumaş eşarbınızı yıkarken de dikkat etmelisiniz. Etiketinde bulunan talimatları okuduğunuzdan emin olmanızı tavsiye ederiz. Bu sayede uzun süre bozulmadan canlı görünümünü koruyacaktır. 

Bambu Kumaş Eşarp 

Bir başka sık tercih edilen eşarp kumaşlarından biri de bambu kumaşlar olup modern bir seçimdir. Bu kumaşlar her mevsime uygundur, iç göstermeyen kendine özgü bir yapısı vardır. Beyaz ve açık tonlardaki bambu eşarplarda dahi saçlarınız veya boneniz görünmeyecektir. 

Şekil alma konusunda kolaylık sunar ve kaymayan bir yapısı vardır. Keten kumaşta olduğu gibi sık sık ütü istemez. Daha kolay kullanımı olup organik bambu elyaftan üretilen kaliteli bambu eşarpların renkleri uzun süre boyunca ilk günkü halini korumaktadır. Antialerjenik özelliğinin bulunduğunu da belirtelim. 

Pamuk Kumaş Eşarp 

Nefes alan, sağlıklı kumaş türlerinden biri olan pamuk eşarplar yumuşak yapısı ile dikkat çekerler. Yazları serin tutar, nefes alır ve yüzde yapışmaya yol açmazlar. Kışları da sıcak tutarak üşümenizi engellerler. Terleme ve bunaltma gibi sıkıntılar vermezler. Narin yapıları nedeniyle ütülerken ve yıkarken kumaş üzerinde yer alan talimatlara dikkat etmeniz gerekecektir. Bir çarşaf ile birlikte ütüleyebilir ve çamaşır makinesinde etiketteki talimatlara göre yıkama yaparsanız uzun ömürlü olacaklardır. 

Yün Kumaş Eşarp

Yün kumaş eşarplar tıpkı yün içerikli kıyafetler ve tekstil ürünlerinde olduğu gibi kış mevsimine uygun yapıdadır. Sıcaklığı koruyan ve hassas yapıları olan yün eşarp kumaşları kayma problemine yol açmayan kumaşlardan biridir. Sıcak tutması demek terlemeye yol açacak kadar bunaltıcı bir durum değildir. Daha çok açık alanlarda zaman geçirecek kişilerin kullanımına uygundur. 

Yün çekebildiği için yıkama sıcaklığına dikkat etmeli ve makineye atmadan önce etiket talimatlarını okuduğunuzdan emin olmalısınız. Genellikle çamaşır makinelerinin narin/ elde yıkama programlarında sorunsuz şekilde temizlenmektedirler. 

Kuruturken varsa kurutma makinenizi tercih etmeli yoksa direkt güneş ışığı almayan bir ortamda kurutmalısınız. Makinede ıslak şekilde kesinlikle bekletmemelisiniz. Ütülerken en düşük sıcaklıkta üzerine çarşaf koyarak ütülemenizi öneririz. Aksi halde yapısı bozulabilir.

Rayon Kumaş Eşarp 

Polyester yapılı rayon kumaşlardan üretilen eşarp ve şallar da günümüzde en popüler tekstil ürünleri arasında yer alır. Cildinize değerken tıpkı ipek hissi veren bu yumuşak kumaş ipekten daha kolay şekil alan ve daha konforlu kullanım sunan, kayma yapmayan bir kumaştır. Ayrıca diğer ürünlere göre daha ekonomik olan bu ürünü de severek kullanabilirsiniz. 

Kayma sorunu olan eşarplardan da almak istiyorsanız bunun için çözümü bone ile bulabilirsiniz. Bone üstteki eşarbı tutacak yapıda özel kumaşlardan biri olduğunda dilediğiniz eşarbı rahatlıkla kullanma özgürlüğü elde edebilirsiniz. 

Daha fazla eşarp ve şal modellerimizi görmek için https://www.shecarf.com/ sitemizi ziyaret edin.